W rozporządzeniu unijnym jest zapis, który wskazuje na kilkanaście jednoznacznych i ścisłych wyłączeń możliwości realizacji dodatkowej usługi przez audytora, np. zakaz doradztwa prawnego istnieje już od 17 czerwca 2016 r. w prawie polskim przez implementowanie z tym dniem rozporządzenia unii europejskiej.
Po wprowadzeniu całkowitego zakazu prowadzenia działalności doradczej przez audytora niewątpliwie wzrosną ceny audytu. Przedsiębiorca będzie zobowiązany ponieść dodatkowe koszty usług doradcy podatkowego.
- Spodziewam się, że w najbliższym czasie ceny za usługi audytu wzrosną nawet o 100%. – mówi ekspert.
Wiceprezydent zwraca uwagę, że w przypadku wprowadzenia całkowitego zakazu, biegły rewident nie mógłby nawet podpisać prospektu emisyjnego, bo wiąże się to z przeprowadzeniem usług doradczych poprzez dokonanie chociażby weryfikacji prospektu a treścią sprawozdań finansowych, co spowodowałoby, że w Polsce nie będzie można emitować papierów wartościowych, z powodu niemożności sporządzenia prospektu.
Zespoły które wykorzystuje się do badania w największych firmach liczą ok. 200 osób. Wszystkich w Polsce biegłych rewidentów jest ok. 7500 z czego czynnie działających jest ok. 3500. Aby zostać audytorem trzeba mieć ogromną wiedzę i doświadczenie, należy również zdać egzaminy. Wprowadzenie wymogu wykonywania czynności audytorskich wyłącznie przez osoby posiadające certyfikat spowodowałoby ogromny paraliż.