Odstępstwo od zakazu dyskryminacji nie dotyczy całej armii

Odstępstwa od zakazu dyskryminacji bezpośredniej mogą mieć zastosowanie jedynie do określonej działalności w siłach zbrojnych, nie zaś do stanowiska, a już zwłaszcza nie do prawie wszystkich stanowisk w armii.

Publikacja: 02.11.2023 02:00

Odstępstwo od zakazu dyskryminacji nie dotyczy całej armii

Foto: Adobe Stock

Jak o tym ostatnio pisałem, dyrektywy unijne zawierają trzy zasadnicze „blokowe” motywy uzasadniające odstępstwa od zakazu dyskryminacji bezpośredniej. Mogą one wynikać z istotnych wymogów zawodowych, funkcjonowania instytucji religijnych oraz tych sytuacji, gdy odstępstwo od zakazu dyskryminacji wynika z wieku – co dotyczy niemal wyłącznie stosunków pracowniczych.

Jak można się domyśleć, państwa bez względu na ich poziom troski o prawa człowieka, zwykle zmierzają to objęcia odstępstwem sfery związanej z bezpieczeństwem państwa – czyli kwestii związanych z zatrudnieniem w służbach policyjnych, wywiadowczych czy w wojsku. Tak jest i w tym przypadku, choć formalnie taki wyjątek nie dotyczy podmiotowo służb, lecz został oparty na wyjątku przedmiotowym, tj. istotnym wymogu zawodowym.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Prawo dla Ciebie
Trybunał: koła łowieckie nie muszą płacić rolnikom za każdą szkodę
Konsumenci
Będą zmiany w zakazie handlu w niedziele. Prezydent Duda podpisał ustawę
Prawo dla Ciebie
Sąd rozstrzygnie spór między córką i wdową po Grzegorzu Ciechowskim
Zawody prawnicze
Adwokatura przyjęła nowe zasady wykonywania zawodu. Zmiany w etyce i zastępstwach
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?