Czasem trzeba odmówić sprostowania świadectwa pracy

Pracownik nie może domagać się sprostowania świadectwa pracy przez wpisanie, że pracował w warunkach szczególnych, jeżeli pracodawca tej pracy tak nie kwalifikował, ocena charakteru pracy jest sporna, a wydany dokument jest zgodne z wiedzą pracodawcy.

Publikacja: 20.07.2022 22:10

Czasem trzeba odmówić sprostowania świadectwa pracy

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach z 8 czerwca 2021 r. (III Pa 10/21).

Pracownik domagał się od swojego byłego pracodawcy sprostowania świadectwa pracy. Chciał, aby jego treść zawierała precyzyjne wskazanie określonych stanowisk, jakie zajmował w określonych przedziałach czasowych oraz potwierdzało, że we wskazanym okresie wykonywał pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach/charakterze, z wyłączeniem niektórych okresów bezpłatnych. Pracownik wskazał w uzasadnieniu pozwu, że pracował u pozwanego jako spawacz, a później jako mechanik-konserwator. Wykonywał pracę stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach/charakterze prace związane z czynnikami ryzyka. Umowa o pracę została z nim rozwiązana bez wypowiedzenia w trybie art. 53 § 1 pkt 1b kodeksu pracy, tj. z powodu nieobecności w pracy spowodowanej chorobą zawodową trwającą dłużej niż okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego ponad trzy miesiące. Powód otrzymał świadectwo pracy o treści odmiennej od tego, czego oczekiwał. Wnioskował do pozwanego o sprostowanie świadectwa pracy, ale były pracodawca odmówił.

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego