Radczyni prawna występująca w imieniu stowarzyszenia, zwróciła się pocztą elektroniczną do rektora uniwersytetu o udostępnienie jej informacji, czy przedstawiciele uczelni, w tym rektor, prorektorzy, dziekani, inni przedstawiciele władz lub pozostali pracownicy odbywali spotkania z przedstawicielami spółki w jakichkolwiek kwestiach, dotyczących planowanej budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego i elektrowni opalanej tym węglem na terenach gmin.
Jeśli spotkania faktycznie się odbyły, kobieta chciała znać ich ilość, daty oraz protokoły i notatki służbowe z nich sporządzone. Wniosek o udzielenie informacji objął również spotkania zespołów, odbywających się nawet bez udziału pracowników uniwersytetu, ale których przedmiotem była ta właśnie inwestycja oraz korespondencję w tej sprawie. Radczyni wniosła również o udostępnienie wszelkich umów jakie uczelnia podpisała ze spółką, a które dotyczyłyby planowej budowy kopalni i elektrowni.
Rektor niezwłocznie wezwał wnioskodawczynię do wykazania istotnego interesu publicznego w celu uzyskania żądanej informacji. Jego zdaniem tego typu dane mają charakter informacji przetworzonej i zgodnie z przepisami ustawy o dostępie do informacji publicznej ich żądanie musi zostać umotywowane.