Przekazanie kompetencji
Upoważniona przez rektora uczelni, Odwoławcza Komisja Stypendialna postanowiła odmówić kobiecie przyznania stypendium, dla najlepszych doktorantów na rok akademicki 2013/2014. Wskazała, iż wnioskodawczyni już ukończyła studia doktoranckie - w dniu złożenia podania o przyznanie dofinansowania, była faktycznie absolwentką studiów doktoranckich.
Doktoranta sporządziła pismo, które zatytułowała odwołanie. Wskazała w nim, iż wydanie jej dyplomu ukończenia studiów doktoranckich nastąpiło z naruszeniem przepisów. Bezprawnie uniemożliwiono jej otwarcia przewodu doktorskiego oraz nie rozpoznano jej wniosku o przedłużenie studiów doktoranckich mimo, iż przysługuje jej do tego uprawnienie, w związku z opieką nad dzieckiem.
Rektor utrzymał w mocy decyzję Odwoławczej Komisji Stypendialnej, podzielając jej argumentację.
Doktorantka postanowiła wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, zarzucając organom uczelni naruszenie ustawy o szkolnictwie wyższym oraz regulaminu przyznawania pomocy materialnej doktorantom. Zależało jej na stwierdzeniu nieważności zaskarżonej decyzji lub na jej ewentualnym o uchyleniu.
Pomieszanie z poplątaniem
Wojewódzki Sąd Administracyjny 19 września 2014 roku stwierdził nieważność decyzji, z uwagi na poważne błędy proceduralne. Wskazał, iż zgodnie z Regulaminem uczelni o przyznawaniu pomocy materialnej doktorantom na wniosek właściwego organu samorządu doktorantów, rektor przekazuje uprawnienia do przyznawania stypendium dla najlepszych doktorantów Odwoławczej Komisji Stypendialnej.