Kiedy podatnik może korzystać z mechanizmu safe harbour

Zastosowanie regulacji o bezpiecznej przystani skutkuje przede wszystkim uznaniem ceny za rynkową, a tym samym odstąpieniem przez organ od określenia dochodu (straty) podatnika w zakresie wysokości jego wynagrodzenia.

Aktualizacja: 19.01.2020 17:33 Publikacja: 19.01.2020 00:01

Kiedy podatnik może korzystać z mechanizmu safe harbour

Foto: Adobe Stock

Instytucja safe harbour (bezpieczna przystań) jest nowym rozwiązaniem w przepisach polskiego prawa podatkowego, gdyż została do nich wprowadzona od 1 stycznia 2019 r. Jest jednak obecna i powszechnie stosowana w innych krajach, np. Europy Zachodniej. Mechanizm ten jest dostępny wyłącznie dla wybranych kategorii transakcji, po spełnieniu warunków określonych w przepisach.

Celem regulacji jest zagwarantowanie, że organ podatkowy odstąpi od określenia wysokości dochodu albo straty podatkowej danego podatnika w zakresie wysokości jego wynagrodzenia w transakcjach z podmiotami powiązanymi, po spełnieniu przez podatnika określonych warunków dla tych transakcji. Rozwiązanie safe harbour ma więc na celu umożliwienie podatnikom stosowania uproszczonych zasad w zakresie rozliczeń w odniesieniu do pewnych kategorii usług. Podatnicy, stosujący regulacje safe harbour, z jednej strony są chronieni przed kwestionowaniem przez organ podatkowy ceny stosowanej w transakcjach z podmiotami powiązanymi, z drugiej strony zostają zwolnieni z obowiązku przedstawienia w dokumentacji cen transferowych analizy porównawczej uzasadniającej rynkowość.

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego