Jaki podatek od infrastruktury narciarskiej

Kolej linowa, wyciąg narciarski i zjeżdżalnia grawitacyjna są urządzeniami technicznymi. Nie podlegają więc podatkowi od nieruchomości.

Publikacja: 15.12.2019 00:01

Jaki podatek od infrastruktury narciarskiej

Foto: Adobe Stock

Zbliża się zima, a wraz z nią sezon na uprawianie sportów zimowych. W ośrodkach narciarskich zaczęło się już naśnieżanie stoków. Jednak nie tylko brak śniegu może budzić niepokój przedsiębiorców żyjących z turystyki. Istotną kwestią, która od lat jest istotna dla właścicieli infrastruktury narciarskiej, jest jej opodatkowanie podatkiem od nieruchomości. Warto zatem przypomnieć tegoroczne orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 lipca 2019 r. (II FSK 2693/17), w którym sąd stwierdził, że kolej linowa, wyciąg narciarski i zjeżdżalnia grawitacyjna jako urządzenia techniczne nie podlegają podatkowi od nieruchomości. Orzeczenie jest zwieńczeniem sporu powstałego w wyniku złożonej przez spółkę (prowadzącą ośrodek narciarski) skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (I SA/Wr 1029/16) na interpretację indywidualną w sprawie zasad opodatkowania obiektów infrastruktury ośrodka narciarskiego, a w dalszej kolejności skargi kasacyjnej na ww. wyrok.

Pozostało 88% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?