W wyroku z 19 grudnia 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z podatniczką, że dla pełnego zwolnienia z podatku nie ma znaczenia, że ona sama jako obdarowana dokonała wpłaty otrzymanej darowizny na swój rachunek (sygn. akt II FSK 293/18, prawomocny). Sąd zgodził się, że wprowadzenie warunków formalnych miało zapewnić szczelność systemu podatkowego. Zwrócił jednak uwagę na nadrzędny cel zwolnienia, jakim jest zapewnienie ochrony interesów majątkowych członków najbliżej rodziny.
NSA zwrócił uwagę, że darczyńcą w spornej sprawie była osoba starsza, wymagająca pomocy osób trzecich, która nie posiada własnego rachunku bankowego. W związku z tym w umowie darowizny zapisano, że celem udokumentowania zawartej umowy darowizny obdarowana córka jeszcze tego samego dnia wpłaci otrzymaną gotówkę na swój rachunek bankowy. W ocenie NSA podatniczka była swoistym wyręczycielem woli swojej matki, która z przyczyn osobistych nie mogła tego zrobić sama, czyli spełniła warunki skorzystania ze zwolnienia.
Podobne stanowisko NSA wyrażał już wcześniej. Przykładowo w wyroku z 12 kwietnia 2013 r. nie zgodził się, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest osobista wpłata kwoty darowizny przez darczyńcę na rachunek bankowy obdarowanego (sygn. akt II FSK 1628/11, prawomocny). Z kolei w orzeczeniu z 8 grudnia 2010 r. NSA zauważył, że zaaprobowanie profiskalnego stanowiska prowadziłoby w gruncie rzeczy do całkowicie sztucznego, oderwanego od realiów życia formalizmu dowodowego, kłócącego się z zasadą budowy zaufania do organów państwa (sygn. akt II FSK 1394/09, prawomocny).
Korzystne dla podatników stanowisko NSA potwierdzał też w przypadkach, w których darczyńcy dokonywali wpłat na konta innych niż obdarowany, np. deweloperów, czy też indywidualne konta obdarowanych w funduszach inwestycyjnych.