Połączenia transgraniczne nie są opodatkowane exit tax

Z początkiem 2019 r. weszła w życie ustawa nowelizująca przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wprowadzająca kompleksowe regulacje w zakresie opodatkowania dochodów od niezrealizowanych zysków przedsiębiorstw, zwanego inaczej podatkiem od wyjścia.

Publikacja: 27.10.2020 17:15

Połączenia transgraniczne nie są opodatkowane exit tax

Foto: Adobe Stock

Nowy podatek od wyjścia – exit tax jest wynikiem implementacji dyrektywy Rady (UE) 2016/1164 z 12 lipca 2016 r. ustanawiającej przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego (tzw. dyrektywa ATAD). Istotą tego podatku jest opodatkowanie transferu składników majątku za granicę lub zmiana rezydencji podatkowej ich właściciela. Zgodnie z uzasadnieniem do nowelizacji celem wprowadzenia tej regulacji jest możliwość opodatkowania wartości ekonomicznej ewentualnych zysków kapitałowych w momencie dokonania zmiany jurysdykcji podatkowej, chociażby zyski nie zostały jeszcze zrealizowane. Wraz z wprowadzeniem podatku od nierealizowanych zysków do ustawy o CIT, pojawiły się wątpliwości ekspertów podatkowych czy ten podatek będzie miał zastosowanie również do połączeń transgranicznych.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt