Nie ma wyraźnego zakazu, to podatnik ma prawo do rozliczenia

Gdyby intencją racjonalnego ustawodawcy było uniemożliwienie odliczenia straty z lat ubiegłych przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej, to taka regulacja zostałaby wprost wskazana w przepisach.

Publikacja: 15.11.2023 02:00

Nie ma wyraźnego zakazu, to podatnik ma prawo do rozliczenia

Foto: Adobe Stock

Spór w sprawie dotyczyła tzw. daniny solidarnościowej. Z wnioskiem o interpretację regulujących ją przepisów wystąpił komandytariusz kilku spółek komandytowych, które od 1 stycznia lub 1 maja 2021 r. są odrębnymi podatnikami CIT. Mężczyzna wskazał ponadto, że prowadzi również działalność gospodarczą opodatkowaną liniowym PIT oraz ma przychody z umowy o pracę.

Z wniosku wynikało, że będąc wspólnikiem spółek komandytowych, do momentu zmiany ich statusu podatkowego, podatnik poniósł straty. To oznacza, że ma nierozliczone straty. W 2021 r., osiągnął dochody, które przekroczyły 1.000.000 zł. Podatnik tłumaczył, że spodziewa się podobnych dochodów w latach następnych. Dlatego chciał potwierdzenia, że przy obliczaniu daniny solidarnościowej, obliczając jej podstawę w części, w jakiej stanowi dochód z działalności gospodarczej może uwzględnić i odliczyć od niej straty, w tym z lat ubiegłych poniesione z działalności gospodarczej.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO