Nie ma wyraźnego zakazu, to podatnik ma prawo do rozliczenia

Gdyby intencją racjonalnego ustawodawcy było uniemożliwienie odliczenia straty z lat ubiegłych przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej, to taka regulacja zostałaby wprost wskazana w przepisach.

Publikacja: 15.11.2023 02:00

Nie ma wyraźnego zakazu, to podatnik ma prawo do rozliczenia

Foto: Adobe Stock

Spór w sprawie dotyczyła tzw. daniny solidarnościowej. Z wnioskiem o interpretację regulujących ją przepisów wystąpił komandytariusz kilku spółek komandytowych, które od 1 stycznia lub 1 maja 2021 r. są odrębnymi podatnikami CIT. Mężczyzna wskazał ponadto, że prowadzi również działalność gospodarczą opodatkowaną liniowym PIT oraz ma przychody z umowy o pracę.

Z wniosku wynikało, że będąc wspólnikiem spółek komandytowych, do momentu zmiany ich statusu podatkowego, podatnik poniósł straty. To oznacza, że ma nierozliczone straty. W 2021 r., osiągnął dochody, które przekroczyły 1.000.000 zł. Podatnik tłumaczył, że spodziewa się podobnych dochodów w latach następnych. Dlatego chciał potwierdzenia, że przy obliczaniu daniny solidarnościowej, obliczając jej podstawę w części, w jakiej stanowi dochód z działalności gospodarczej może uwzględnić i odliczyć od niej straty, w tym z lat ubiegłych poniesione z działalności gospodarczej.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości