Udział w zyskach firmy a forma prawna

W jednoosobowej firmie cały dodatni wynik po opodatkowaniu pozostaje do dyspozycji właściciela. W spółkach kapitałowych decyzję w tym zakresie podejmują odpowiednie organy tych podmiotów.

Publikacja: 09.03.2016 01:00

Udział w zyskach firmy a forma prawna

Foto: 123RF

Rozliczenie wyniku finansowego – w zależności od formy organizacyjnej jednostki – przeprowadza się według odpowiednich przepisów. Dla spółek handlowych jest to kodeks spółek handlowych (k.s.h.), a dla spółek cywilnych kodeks cywilny.

Osiągnięty zysk lub poniesiona przez firmę strata mogą być rozliczone na kilka sposobów >patrz tabela.

Na co przeznaczyć zysk i jak pokryć stratę

Na co przeznaczyć zysk i jak pokryć stratę

Rzeczpospolita

W spółkach kapitałowych (spółce z o.o., spółce akcyjnej) oraz spółce komandytowo-akcyjnej wynik finansowy podlegający podziałowi jest wynikiem netto, gdyż spółki te są płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W spółkach osobowych podziałowi podlega wynik brutto, gdyż to wspólnicy są płatnikami podatku dochodowego.

W przypadku indywidualnego przedsiębiorcy cały zysk po opodatkowaniu pozostaje do dyspozycji właściciela.

Spółka cywilna...

W spółce cywilnej zgodnie z artykułem 867 kodeksu cywilnego wynik finansowy powinien być dzielony w sposób równy między wspólników, chyba że umowa spółki określa inaczej. Wspólnicy mogą żądać wypłaty zysku na koniec roku obrotowego. Wspólnika można zwolnić od udziału w stratach, ale nie można pozbawić go udziału w zysku.

...jawna i partnerska...

W spółce jawnej każdemu wspólnikowi przysługuje jednakowy udział w zyskach i stratach bez względu na różnice w wysokości i rodzaju wkładu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej (art. 51 k.s.h.). Na koniec każdego roku obrotowego wspólnik może żądać podziału i wypłaty całego zysku. Podobnie jak w spółce cywilnej wspólnik może zostać zwolniony od udziału w stratach.

W spółce partnerskiej tak samo jak w spółce jawnej wspólnicy mają prawo do równego udziału w zyskach i stratach, jeżeli umowa nie przewiduje inaczej.

...oraz komandytowa

W spółce komandytowej zysk jest najczęściej dzielony proporcjonalnie do wysokości wkładów wniesionych przez komandytariuszy, ale można ustalić inny podział zysków. Jeżeli komandytariusz nie wniósł wkładu w pełnej wysokości, to zysk, jaki na niego przypada, jest zaliczany na poczet uzupełnienia kwoty wkładu komandytowego (aż do momentu wniesienia pełnego wkładu). Komandytariusz jest odpowiedzialny za straty do wysokości umówionego wkładu.

W spółce komandytowo-akcyjnej zarówno komplementariusz, jak i akcjonariusz uczestniczą w zyskach proporcjonalnie do wniesionych wkładów, ale statut może ustalić inny podział zysku.

Udziały i akcje

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podział zysku i pokrycie straty zależy od decyzji udziałowców. Mogą występować uprzywilejowane udziały uprawniające do dywidendy do połowy wyższej od innych udziałów (art. 196 k.s.h.). Umowa spółki może również pozwalać na wypłaty zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy (jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 194–195 k.s.h.). Zysk osiągnięty w roku obrotowym może być również przeznaczony m.in. na nagrody dla pracowników, kapitał zapasowy bądź kapitał zakładowy.

W spółce akcyjnej zysk dzielony jest według statutu oraz uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Zgodnie z art. 396 k.s.h. na kapitał zapasowy trzeba przeznaczyć 8 procent zysku netto, do momentu gdy kapitał ten osiągnie 1/3 wysokości kapitału zakładowego. Później tworzenie kapitału zapasowego jest dobrowolne. Jeżeli walne zgromadzenie akcjonariuszy podejmie decyzję o wypłacie dywidendy, to jest ona wypłacana proporcjonalnie do liczby posiadanych akcji (o ile akcje są całkowicie pokryte). Podobnie jak w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mogą występować uprzywilejowane udziały – akcje. Istnieje również możliwość wypłaty zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy.

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. lub spółce akcyjnej wymaga zazwyczaj zmiany umowy spółki. Od zmiany umowy spółki należy odprowadzić PCC w wysokości 0,5 procent. Po stronie udziałowców powstaje również dochód, który powinien zostać opodatkowany 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym, pobranym przez spółkę.

Rozliczenie wyniku finansowego – w zależności od formy organizacyjnej jednostki – przeprowadza się według odpowiednich przepisów. Dla spółek handlowych jest to kodeks spółek handlowych (k.s.h.), a dla spółek cywilnych kodeks cywilny.

Osiągnięty zysk lub poniesiona przez firmę strata mogą być rozliczone na kilka sposobów >patrz tabela.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać