Robert Fico przeszedł operację. Jego życie nie jest już zagrożone (WIDEO)

Premier Słowacji, Robert Fico, przeszedł operację po zamachu na jego życie, do którego doszło 15 maja, w trakcie wyjazdowego posiedzenia rządu.

Aktualizacja: 16.05.2024 09:36 Publikacja: 16.05.2024 05:12

Robert Fico przeszedł operację w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy

Robert Fico przeszedł operację w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy

Foto: AFP

Minister obrony Słowacji, Robert Kaliňák, wypowiadając się wieczorem mówił, że stan Roberta Ficy jest „bardzo poważny”. Operacja trwała wtedy od trzech i pół godziny.

Gdzie doszło do zamachu na Roberta Ficę

Gdzie doszło do zamachu na Roberta Ficę

PAP

Robert Fico, premier Słowacji, postrzelony w brzuch. „Lekarze walczyli o jego życie”

Kaliňák dodał, że lekarze z Bańskiej Bystrzycy, w której Fico trafił do szpitala, „walczą o życie” premiera, który miał doznać „poważnego urazu wielonarządowego” po tym, jak został postrzelony. 

Później jednak wicepremier słowackiego rządu, Tomáš Taraba powiedział BBC, że operacja się powiodła. - Sądzę, że przeżyje. Nie jest już w stanie, który zagraża jego życiu - podkreślił.

Szef MSW Słowacji, Matúš Šutaj Eštok poinformował, że napastnik kierował się prawdopodobnie politycznymi motywacjami. - Sprawca podjął decyzję (o ataku na premiera) po wyborach prezydenckich - dodał.

Robert Fico został 15 maja postrzelony pięciokrotnie. Początkowo stan premiera Słowacji określano jako krytyczny. Taraba relacjonował, że Fico został trafiony dwa razy, w tym raz w brzuch.

Słowacki serwis Aktuality.sk, powołując się na anonimowe źródło potwierdził, że operacja premiera Słowacji się skończyła, a jego stan lekarze określają teraz jako stabilny.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Zamach na Roberta Ficę. Upiorna symbolika po zabójstwie Jána Kuciaka

Zamach w miejscowości Handlová, gdzie odbywało się wyjazdowe posiedzenie rządu, miał przeprowadzić 71-letni mężczyzna. Media zidentyfikowały go jako Juraja C., 71-letniego pisarza i poetę, który na YouTube zapowiadał powołanie nowego ruchu politycznego. Syn domniemanego zamachowca przyznał, że jego ojciec miał pozwolenie na broń. Na nagraniu, które pojawiło się w sieci widać domniemanego napastnika, który po aresztowaniu mówi, że nie zgadzał się z polityką rządu, w szczególności z działaniami, które — według niego — prowadzą do „likwidacji” mediów.

Czytaj więcej

Zamach na premiera Słowacji. Robert Fico walczy o życie

Słowackie media piszą, że napastnik to były ochroniarz w centrum handlowym, autor trzech tomików wierszy i członek Słowackiego Stowarzyszenia Pisarzy.

- Nie mam pojęcia co mój ojciec zamierzał, co planował, co się stało — mówi syn domniemanego zamachowca.

Robert Fico postrzelony. Opozycja odwołuje protest, parlament zawiesza pracę

Fico, po powrocie do władzy po wyborach jesienią 2023 roku (wcześniej rządził Słowacją w latach 2006-2010 i 2012-2018) dokonał gwałtownego zwrotu w polityce kraju. Jego rząd wstrzymał pomoc wojskową dla Ukrainy, a Fico zaczął deklarować gotowość na dialog z Rosją. Rząd Ficy podjął też działania mające na celu złagodzenie kar za korupcję oraz rozpoczął reorganizację nadawcy publicznego, RTVS. Fico od dawna krytykuje część słowackich mediów, odmawiając rozmowy z niektórymi z nich.

W związku z atakiem na Ficę największa opozycyjna partia, Postępowa Słowacja, odwołała zaplanowaną demonstrację i zaapelowała o spokój do swoich zwolenników, by unikać zwiększenia napięcia. Parlament zawiesił posiedzenie po ataku.

W 2018 roku Fico został zmuszony do odejścia ze stanowiska premiera po zabójstwie dziennikarza śledczego, Jana Kuciaka. Kuciak i jego narzeczona padli ofiarą zabójcy w czasie, gdy dziennikarz zajmował się sprawami korupcji na najwyższych szczeblach władzy.

Minister obrony Słowacji, Robert Kaliňák, wypowiadając się wieczorem mówił, że stan Roberta Ficy jest „bardzo poważny”. Operacja trwała wtedy od trzech i pół godziny.

Robert Fico, premier Słowacji, postrzelony w brzuch. „Lekarze walczyli o jego życie”

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Niemiecka prawicowa AfD wykluczona z grupy w Parlamencie Europejskim
Polityka
Łapówkarze na czele „ministerstwa wojny”. Czy doszło do zdrady państwa?
Polityka
Norwegia zakazuje wjazdu turystom z Rosji. Kreml zapowiada odwet
Polityka
Przegrywał siedem razy. Nigel Farage nie wystartuje w wyborach na Wyspach
Polityka
Donald Trump otrzyma głos swojej głównej rywalki. "Biden to katastrofa"