Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy: Po ostatniej aferze Panama nie będzie miała dobrej renomy, ale podobnie inne raje. W Polsce i w Stanach zjednoczonych powstało lobby przeciwko rajom podatkowym. Zdecydowanie strategiczne działanie żeby odstraszać.

Oferta rajów jest bardzo bogata. W dalszym ciągu jest to Panama czy Cypr z którego korzystają często Rosjanie.

Do rajów uciekają przede wszystkim pieniądze. Przedsiębiorcy chcący zaoszczędzić na podatkach uciekają do rajów ponieważ tamtejsza jurysdykcja nie jest skomplikowanie skonstruowana jeśli chodzi o reżim podatkowy. Taki podatnik nie podlega krajowym przepisom podatkowym, nikt go nie skontroluje, nie musi przedstawiać wyciągów.

USA oszacowało, że do rajów podatkowych wypłynęło ponad 50 milionów dolarów.

W Polsce nadal optymalizacja jest legalna. Rząd stawia za cel walkę z optymalizacją. Czy będzie trudniej przenieść firmę do raju? Nie, jeśli firmy prowadzą legalne działania.

Obecne projekty zakładają możliwość optymalizacji podatkowej, potrzebna będzie opinia Rady Podatkowej. Ale w praktyce się przekonamy.

W sprawie przeniesienia podatków do rajów polecam kontakt ze specjalistą. Nie warto korzystać z usług kancelarii, które oferują spółkę w danym państwie.

Zobacz wideo: Piekielnik w #RZECZoPrawie

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ