To kolejna nowelizacja, która przewiduje szereg ważnych zmian w przepisach podatkowych, m.in. w CIT, PIT i VAT. Do najważniejszych z nich można zaliczyć te dotyczące: podatku minimalnego, przepisów o tzw. ukrytej dywidendzie, transakcji rajowych czy stawek VAT. Nowelizacja co do zasady wchodzi w życie 1 stycznia 2023 r., wiele z nowych rozwiązań już obowiązuje, a dla sporej części ustawodawca przewidział późniejsze terminy wejścia w życie.
Z nowym rokiem z przepisów znikną regulacje CIT ws. tzw. ukrytej dywidendy, które zostały wprowadzone nowelizacją z 29 października 2021 r., ale ze skutkiem od 1 stycznia 2023 r. W założeniu miały zapobiegać dystrybucji zysku do wspólników, która zmniejsza dochód podatnika. W tym celu pierwotnie wyłączono z kosztów pewne kategorie świadczeń o charakterze ukrytej dywidendy. Jednak ostatecznie resort finansów pod wpływem postulatów przedsiębiorców i z uwagi na niepewną sytuację gospodarczą wywołaną wojną w Ukrainie wycofał się z tego pomysłu.
Czytaj więcej
Zarabiający na mieszkaniach stracą, przedsiębiorcy mogą wybrać podatek za stary i nowy rok, rozbudowany formularz PIT-2 powinien ułatwić rozliczanie wynagrodzeń, rośnie odpis na opp.
Kolejnym ważnym rozwiązaniem, na które zdecydował się ustawodawca, to odroczenie wejścia w życie tzw. podatku minimalnego. I tak podatnicy obowiązani do zapłaty minimalnego podatku dochodowego zostali zwolnieniu z obowiązków za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. A w przypadku tych, u których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpocznie się przed 1 stycznia 2024 r., a zakończy się po 31 grudnia 2023 r., zwolnienie będzie miało zastosowanie do do końca tego roku podatkowego. Co istotne, samo zwolnienie weszło w życie dzień po ogłoszeniu nowelizacji. Ustawodawca postanowił jednak istotnie zmodyfikować też zasady dotyczące podatku minimalnego, które obowiązują od 1 stycznia 2023 r. Podwyższono m.in. do 2 proc. wskaźnik rentowności, zmianie ulegnie też metodologia jego wyliczania oraz dotychczasowego wskaźnika przychodów na potrzeby ustalania podstawy opodatkowania.
Na liście zmian, które zaczną obowiązywać od początku nowego roku, warto odnotować też te dotyczące opodatkowania podatkiem od przerzuconych dochodów, polskiej spółki holdingowej czy uproszczenie zasad tzw. ulgi na złe długi.