Fiskus nie może zawężać preferencji z czasu pandemii

Nagły i niezaplanowany w normalnych warunkach rynkowych wydatek przedsiębiorstwa, który związany jest z niedającą się przewidzieć sytuacją pandemiczną, powinien być rekompensowany formą ulgi inwestycyjnej, poprzez możliwość zastosowania przyśpieszonej amortyzacji.

Publikacja: 29.11.2022 22:05

Fiskus nie może zawężać preferencji z czasu pandemii

Foto: Adobe Stock

W marcu 2022 r. spółka wystąpiła o interpretację dotyczącą CIT. Konkretnie chodziło o prawo do przyspieszonej amortyzacji wprowadzone w związku z pandemią. Firma wyjaśniła, że zajmuje się głównie produkcją wyrobów kosmetycznych i toaletowych m.in. antybakteryjnych żeli do rąk, a także płynów do dezynfekcji, które posiadają status produktów biobójczych.

W związku z wybuchem pandemii Covid-19 wystąpił wzrost zapotrzebowania na produkowane przez nią środki. W związku czym podjęła decyzję o zwiększeniu produkcji, do czego niezbędne było znalezienie pomieszczeń produkcyjnych o większym metrażu. W marcu 2020 r. zawarł umowę najmu hali produkcyjnej. A w celu zapewnienia odpowiednich warunków bezpieczeństwa w pomieszczeniach produkcyjnych kupiła instalację nawiewno-wywiewnej. Spółka musiała też ponieść wydatki na szereg rzeczy ruchomych oraz usługi. Inwestycje zostały poczynione w 2020 r. i w tym samym roku wprowadzone do ewidencji środków trwałych wnioskodawcy. Firma była przekonana, że ma prawo do jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od inwestycji w postaci wybudowania dodatkowych pomieszczeń w wynajmowanej hali w celu niezbędnego wsparcia funkcji magazynowo-produkcyjnych w produkcji żeli oraz płynów antybakteryjnych służących walce z Covid-19 w oparciu o art. 38k ustawy o CIT.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Uwaga na truskawki z wirusem i sałatkę z bakterią. Ostrzeżenie GIS
Praca, Emerytury i renty
Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca
Sądy i trybunały
Pijana sędzia za kierownicą nie została pouczona. Sąd czeka na odpowiedź SN
Sądy i trybunały
Manowska pozwała Bodnara, Sąd Najwyższy i KSSiP. Żąda dużych pieniędzy
Konsumenci
Bank cofa się w sporze z frankowiczami. Punkt dla Dziubaków