Zamiana wykonawcy kłopotliwa dla inwestora

Pomimo literalnego brzmienia ustawy o VAT oraz wyroków TSUE, organy podatkowe i niektóre sądy administracyjne wciąż odmawiają podatnikom prawa do odliczenia podatku wynikającego z faktur wystawianych przez wykonawców zastępczych.

Publikacja: 16.10.2022 16:15

Zamiana wykonawcy kłopotliwa dla inwestora

Foto: Adobe Stock

W realiach gospodarczych często dochodzi do sytuacji, w których zatrudnieni wykonawcy nie wypełniają wszystkich swoich zobowiązań lub robią to nieprawidłowo. Dla przedsiębiorców realizujących inwestycje oznacza to konieczność pozyskania towarów lub usług od wykonawców zastępczych. Koszty takiego wykonawstwa są następnie na podstawie postanowień umownych (albo w razie ich braku, przepisów kodeksu cywilnego) przenoszone na niesolidnego wykonawcę. Do znacznych uciążliwości związanych z opóźnieniami prac i rosnącymi kosztami inwestycji często dochodzą także niekorzystne skutki podatkowe. Organy podatkowe i sądy administracyjne w wielu przypadkach odmawiają bowiem podatnikom prawa do odliczenia VAT wynikającego z faktur wystawionych przez wykonawców zastępczych.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą