Ulepszenie oprogramowania bez ulgi IP Box

Dochód z tytułu zmodyfikowania programu komputerowego nie może być opodatkowany 5-proc. stawką PIT, ponieważ nie powstaje wtedy odrębny utwór, który stanowi nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Tak uznał poznański WSA.

Publikacja: 27.03.2022 08:01

Ulepszenie oprogramowania bez ulgi IP Box

Foto: Adobe Stock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 1 marca 2022 r. (I SA/Po 592/21) wskazał, że „dochód uzyskany przez podatnika z tytułu ulepszania i modyfikowania oprogramowania nie może być opodatkowany preferencyjną 5-proc. stawką, z uwagi na to, że w wyniku podjętych przez podatnika czynności ulepszania i modyfikacji oprogramowania nie powstaje odrębny od tego oprogramowania utwór, który stanowi nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej”.

Analizując literalne brzmienie art. 30ca ustawy o PIT, trudno jednak zgodzić się ze stanowiskiem poznańskiego WSA, który w powołanym wyroku poparł zaskarżoną przez podatnika interpretację indywidualną dotyczącą możliwości skorzystania z tzw. ulgi IP Box.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą