Skarbówka idzie na rękę osobom prowadzącym firmę tam, gdzie mieszkają. Zgadza się na odliczenie VAT od wydatków na budowę przypadających na powierzchnię użytkową nieruchomości. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią przedsiębiorca zajmujący się badaniem rynku, marketingiem bezpośrednim i zarządzaniem kanałami sprzedaży. Kupił działkę i zamierza budować dom. Częściowo przeznaczy go na potrzeby działalności gospodarczej. Całkowita powierzchnia inwestycji wyniesie 168 metrów kwadratowych, w tym 30 to garaż. Na cele firmowe ma być przeznaczone 30 metrów kwadratowych budynku i cały garaż.

Trzeba wyodrębnić wydatki

Przedsiębiorca chce wykorzystać inwestycję podatkowo. Planuje odliczyć VAT od części poniesionych wydatków. Wprawdzie faktury dokumentujące koszty będą wystawione na całość inwestycji, ale przedsiębiorca zamierza wyodrębnić część przypadającą na powierzchnię, której będzie używał na potrzeby działalności gospodarczej.

Co na to fiskus? Przypomniał, że zgodnie z generalną zasadą odliczenie VAT przysługuje wtedy, gdy nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie natomiast z art. 86 ust. 7b ustawy o VAT, jeśli budujemy nieruchomość wykorzystywaną zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i na potrzeby osobiste, podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego.

Oznacza to, że odliczenie może być częściowe, w proporcji, w jakiej dane towary i usługi są wykorzystywane na cele firmowe.

Reasumując, przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia VAT od wydatków dotyczących tej części budynku, która została przeznaczona na działalność gospodarczą (interpretacja nr 0111-KDIB3-1.4012.354.2017.1.RSZ).

Można kupić razem z małżonkiem

Fiskus nie utrudnia też życia przedsiębiorcom, którzy inwestują razem z małżonkiem. Oto przykład. Przedsiębiorca kupił na potrzeby działalności gospodarczej nieruchomość. Weszła ona do wspólnego majątku małżeńskiego. Na fakturze wpisana została też jego żona.

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Teraz z darmową dostawą i e‑wydaniem gratis!

ZAMÓW

Prowadzi ona własną firmę, ale nieruchomość ma być wykorzystywana tylko w działalności męża. Potwierdza to pisemne oświadczenie o przeznaczeniu jej na potrzeby prowadzonej przez męża firmy, pod którym podpisała się też żona.

Przedsiębiorca zapytał skarbówkę, czy może w całości odliczyć VAT. Najważniejsze, aby zakupy były związane ze sprzedażą opodatkowaną i potwierdzone fakturą odzwierciedlającą rzeczywiste zdarzenie gospodarcze – przeczytał w odpowiedzi.

Skoro nieruchomość ma być wykorzystywana w działalności gospodarczej jednego z małżonków, to ma on prawo do pełnego odliczenia, mimo tego, że weszła do wspólnego majątku.

numer interpretacji: 2461-IBPP1.4512. 115.2017.1.UG

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.wojtasik@rp.pl

Opinia

Wojciech Kotowski, doradca podatkowy, senior associate w kancelarii Ożóg Tomczykowski

Dobrze, że skarbówka nie rzuca kłód pod nogi przedsiębiorcom inwestującym w firmowo-prywatne budynki. To dość powszechna sytuacja i wiele osób nie wie, czy przysługuje im prawo do odliczenia VAT przy budowie. Przysługuje, muszą tylko ustalić, jaka powierzchnia nieruchomości będzie wykorzystywana na działalność gospodarczą, a jaka na potrzeby prywatne. I według tej proporcji rozliczać kwoty z faktur, jeśli dokumentują one całość wydatków. Przepisy na to pozwalają. Warto też pamiętać, że lepiej, jeśli w fakturze są dane przedsiębiorcy (wraz z nazwą firmy i NIP). Chociaż jeśli jest wystawiona na osobę fizyczną, fiskus też nie powinien kwestionować rozliczenia (pod warunkiem że podane w niej dane są prawidłowe i pozwalają na określenie, kto jest nabywcą).