Płatność z tytułu korekty rentowności nie jest przychodem strefowym

Gdy przyczyną korekty jest uzyskanie odpowiedniego wyniku i dochodowości zysku spółki, to taka korekta i związany z nią dochód mają charakter odrębnego porozumienia umownego, mogącego stanowić dofinansowanie spółki w ramach grupy podmiotów.

Aktualizacja: 16.01.2022 17:24 Publikacja: 16.01.2022 02:00

Płatność z tytułu korekty rentowności nie jest przychodem strefowym

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 16 września 2021 r. (I SA/Wr 437/20).

Spółka należy do międzynarodowego koncernu samochodowego i prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) na podstawie czterech zezwoleń w modelu producenta kontraktowego. Produkcja i sprzedaż są realizowane zgodnie ze zleceniami spółek z grupy X (pryncypał), gdzie określana jest w szczególności specyfikacja wyrobu, wolumen zamówień i poziom wynagrodzenia spółki. W toku działalności rzeczywisty wolumen zamówień może być mniejszy niż pierwotnie ustalony, przez co pierwotnie uzgodniona cena wyrobów gotowych nie zapewnia uzyskania przez spółkę prognozowanego poziomu dochodowości. Rozliczenia spółki między nią a pryncypałem podlegają reżimowi cen transferowych, więc konieczne jest dostosowanie dochodowości spółki na sprzedaży wyrobów gotowych do poziomu rynkowego. Spółka i pryncypał dokonują korekty dochodowości zwiększającej przychody spółki z wykorzystaniem noty księgowej. Korekta rentowności nie stanowi korekty cen poszczególnych wyrobów gotowych, gdyż nie jest możliwe ustalenie, jaki wpływ ma zaistniała okoliczność na poszczególne ceny wyrobów gotowych. Korekta nie podlega więc udokumentowaniu fakturą VAT.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą