Polski Ład wprowadza duże zmiany w biznesowych rozliczeniach. Przedsiębiorcy, którzy są na skali podatkowej, skorzystają z podwyższonej kwoty wolnej od PIT. Dla wielu z nich oznacza to późniejsze rozliczenie z fiskusem.

– Teraz przedsiębiorca musi płacić miesięczną lub kwartalną zaliczkę na PIT, jeśli jego dochód, liczony narastająco, przekroczy 3089 zł. Oczywiście po uwzględnieniu odliczenia od podatku części składki zdrowotnej. W przyszłym roku ten obowiązek powstanie dopiero po przekroczeniu 30 tys. zł dochodu – mówi Andrzej Jagiełło, doradca podatkowy w kancelarii Sendero.

Tak wynika z art. 44 ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT. Zgodnie z jego nowym brzmieniem (od 1 stycznia 2022 r.) obowiązek wpłacania zaliczki powstaje od miesiąca, w którym dochody przekroczyły kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz najniższej stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Kwota zmniejszająca podatek w przyszłym roku wyniesie 5,1 tys. zł, natomiast najniższa stawka to 17 proc. Z wyliczeń wynika, że jeśli przedsiębiorca ma 30 tys. zł dochodu, zaliczka na PIT wynosi zero zł.

Co będzie po przekroczeniu 30 tys. zł dochodu?

– Generalnie trzeba już rozliczać się z fiskusem. Przedsiębiorca może jednak skorzystać z przepisu zwalniającego z zapłaty zaliczki na podatek, która nie przekracza 1 tys. zł – mówi Andrzej Jagiełło.

Taka możliwość wynika z art. 44 ust. 15 ustawy o PIT. Polski Ład tego przepisu nie likwiduje.

Przedsiębiorcom dojdą za to nowe obowiązki związane ze składką zdrowotną. Teraz płacą ją w stałej wysokości. Jej większą część odliczają od PIT (także już przy zaliczkach). Polski Ład likwiduje ulgę, inaczej też będzie ustalana wysokość składki. Przedsiębiorcy na skali zapłacą 9 proc. dochodów z biznesu. Po zmianach składkę zdrowotną za dany miesiąc odprowadzimy do 20. dnia następnego, a będziemy ją liczyć od dochodu z poprzedniego. Przykładowo składkę za luty obliczamy od dochodu styczniowego, a odprowadzamy do 21 marca (bo 20 przypada w niedzielę). Informację o dochodzie trzeba będzie co miesiąc przekazywać do ZUS. Nadal natomiast nie musimy przesyłać miesięcznych deklaracji fiskusowi.

Podatkowo-składkowy Polski Ład jest już opublikowany w Dzienniku Ustaw (poz. 2105).

Czytaj więcej

Polski Ład - poradnik: Kto zyska, a kto straci na „obniżce” podatków