Mimo iż pakiet uproszczeń przepisów podatkowych, tzw. SLIM VAT2, miał rozwiązać problemy podatników, wątpliwości pozostają. Ministerstwo Finansów wyjaśniło w odpowiedzi na interpelację poselską nr 27168, jak prawidłowo rozliczyć VAT w handlu z UE po zmianie przepisów, która weszła w życie 7 września.
Posłanka Agnieszka Hanajczyk (KO) zwróciła uwagę na kwestię nabycia towarów z krajów UE. Problem pojawia się, gdy polski nabywca dostaje fakturę po upływie trzech miesięcy, np. od sprzedawcy z Niemiec. Jej zdaniem w praktyce powstał duży chaos. Nabywca musi rozliczyć podatek należny w deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, a podatek naliczony w deklaracji bieżącej. Powstaje zaległość podatkowa, od której fiskus żąda odsetek za zwłokę.
Czytaj więcej
Przedsiębiorcy mają większe możliwości odliczania podatku w korektach deklaracji, dostali też więcej czasu na skorzystanie z ulgi na złe długi.
Ministerstwo wyjaśnia, że zgodnie z nowym brzmieniem art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy. Muszą być jednak spełnione dwa warunki. Po pierwsze, podatnik otrzyma fakturę w terminie trzech miesięcy. Po drugie, uwzględni kwotę podatku należnego w deklaracji, w której jest obowiązany rozliczyć podatek.
Nowe terminy
Według MF zmiany wprowadzone pakietem Slim VAT 2 umożliwiają odliczenie w rozliczeniu za ten sam okres rozliczeniowy, w którym deklarowany jest podatek należny. Każda transakcja opodatkowana VAT, w tym również WNT, jest rozliczana w okresie (miesiącu), w którym powstaje obowiązek podatkowy.