Polski Ład PiS: założenie spółki kapitałowej pozwoli uciec podwyżkom podatku

Rząd zachęca mikroprzedsiębiorców, by z podatku liniowego przeszli na ryczałt lub przekształcili się w spółkę kapitałową. Czasu na decyzję pozostało niewiele.

Aktualizacja: 27.08.2021 14:23 Publikacja: 01.08.2021 19:17

Polski Ład PiS: założenie spółki kapitałowej pozwoli uciec podwyżkom podatku

Foto: Adobe Stock

Po publikacji projektu Polskiego Ładu wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak uniknąć podwyżki danin.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski zaznacza w rozmowie z „Rzeczpospolitą", że zmiany mogą stać się impulsem dla przedsiębiorców, by przemyśleli formułę działalności gospodarczej.

Czytaj też:

Sarnowski: Kto zyska, kto straci na Polskim Ładzie PiS

Rząd chce więcej spółek. Alternatywa dla podatku liniowego

„Polski Ład” PiS to cios w klasę średnią

Ryczałt ma być atrakcyjniejszy od podatku liniowego

Ład pełen sztuczek. Tak fiskus wyciągnie pieniądze

Rzecznik MŚP zbiera podpisy pod petycją ws. Polskiego Ładu PiS

– Przy podwyższonym ryzyku, np. dużych inwestycjach czy kredycie, warto rozważyć przekształcenie firmy w spółkę kapitałową – mówi Sarnowski.

Spółki do rozważenia

Według ekspertów to propozycja warta przemyślenia.

– Zmiany w składce zdrowotnej sprawią, że prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo stanie się znacznie mniej opłacalne. Widać, że ministerstwo mobilizuje przedsiębiorców do przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych w spółki z o.o. opodatkowane estońskim CIT. Zapewne część z nich rozważy takie rozwiązanie – mówi Maciej Kubica, radca prawny, menedżer w TLA.

Podobnie uważa Łukasz Szczygieł, doradca podatkowy w Legal Link.

– Proponowane przez rząd zmiany oznaczają powrót spółki z o.o. jako podstawowej formy prowadzenia działalności gospodarczej na dużą skalę, szczególnie gdy dana firma ponosi duże ryzyko i zatrudnia pracowników. Popularność zyska też spółka akcyjna, która pozwala łatwiej zdobywać kapitał z zewnątrz – mówi Łukasz Szczygieł.

Przedsiębiorcę, który przekształci jednoosobową działalność w np. spółkę z o.o., czeka jednak podwyżka podatku. Sama spółka zapłaci 9 proc. lub 19 proc. CIT. Dodatkowo wspólnik zapłaci PIT (według skali lub liniowy).

– W tej sytuacji korzystny stanie się tzw. CIT estoński – podkreśla Łukasz Szczygieł.

Według Marty Paduszyńskiej, associate w Kancelarii Ożóg Tomczykowski, estoński CIT nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem podatników z powodu rygorystycznych warunków jego stosowania. W 2022 r. z obecnych pięciu restrykcyjnych warunków pozostaną jednak dwa: utrzymanie poziomu zatrudnienia oraz osiąganie mniej niż połowy przychodów łącznie ze źródeł pasywnych.

– Projektowane zmiany zdecydowanie wpłyną na uatrakcyjnienie tej formy opodatkowania i w takim kształcie powinny funkcjonować od początku – mówi Paduszyńska.

Koszty i formalności

Maciej Kubica wyjaśnia, że przedsiębiorca może zmienić formę działalności na dwa sposoby. Pierwszym jest przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. na podstawie art. 551 § 5 kodeksu spółek handlowych.

– To rozwiązanie dość skomplikowane, wymagające spełnienia wielu formalności, a także kosztowne – mówi mec. Kubica. – Konieczne jest m.in. sporządzenie planu przekształcenia wraz z opinią biegłego rewidenta, złożenie oświadczenia o przekształceniu, zawarcie umowy w formie aktu notarialnego, złożenie wniosku o wpis nowej spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Procedura może zająć parę miesięcy, a oczekiwanie na sam wpis w KRS nawet kilka tygodni. Jednak – co ważne – przy przekształceniu kodeksowym przedsiębiorca zachowuje wszelkie licencje, zezwolenia i koncesje.

Drugim rozwiązaniem, częściej wybieranym przez przedsiębiorców, jest założenie spółki z o.o. i wniesienie do niej aportem przedsiębiorstwa z jednoosobowej działalności. Też wymaga zawarcia umowy notarialnej i złożenia wniosku do KRS.

Po publikacji projektu Polskiego Ładu wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak uniknąć podwyżki danin.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski zaznacza w rozmowie z „Rzeczpospolitą", że zmiany mogą stać się impulsem dla przedsiębiorców, by przemyśleli formułę działalności gospodarczej.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Nieruchomości
Jak wybudować domu do 70 m2? Jakie formalności, dokumenty, warunki zabudowy