Ceny transferowe: podmioty powiązane trochę odetchną

Uporządkowanie przepisów o cenach transferowych to krok w dobrym kierunku – oceniają eksperci.

Publikacja: 19.07.2018 08:49

Ceny transferowe: podmioty powiązane trochę odetchną

Foto: 123RF

W ustawach o podatkach dochodowych pojawią się zupełnie nowe rozdziały, w których na nowo zostanie uregulowana tematyka cen transferowych. Tak zakłada projekt, o którym pisaliśmy już w „Rzeczpospolitej" z 17 lipca.

Czytaj także: Ceny transferowe: fiskus łaskawszy dla powiązanych spółek

Według Joanny Pietrasik, dyrektor Departamentu Cen Transferowych w Ministerstwie Finansów, taki zabieg jest potrzebny, bo dzisiejsze przepisy o cenach transferowych pochodzą z 1997 r., a w tym czasie rozwinęło się życie gospodarcze i pojawiły nowe wytyczne OECD w tych sprawach. Zwraca ona uwagę, że ustawie będzie towarzyszył pakiet dziesięciu rozporządzeń wykonawczych, gdyż dotychczasowe rozporządzenie dotyczące np. szacowania dochodów traci moc.

– Projekty tych aktów ogłosimy prawdopodobnie na początku września – zapowiada Joanna Pietrasik.

Sam projekt podoba się ekspertom ze względu m.in. na uporządkowanie pojęć z dziedziny cen transferowych.

– Trzeba również docenić podniesienie progów transakcji obligujących do składania dokumentacji, bo powinno to zmniejszyć obciążenia biurokratyczne. Pozytywnym aspektem jest spełnienie postulatu, by można było łączyć podobne transakcje przy obliczaniu ich wartości – ocenia Monika Palmowska, doradca podatkowy i partner w KPMG.

Z kolei Arkadiusz Żurawicki, wspólnik w kancelarii A2Z Tax & Legal, zauważa, że korzystne jest permanentne wydłużenie do dziewięciu miesięcy od zakończenia roku terminu na przygotowanie dokumentacji (dotychczas były to trzy miesiące, jednorazowo wydłużone rozporządzeniem do dziewięciu miesięcy). Podobnie korzystnie ocenia on jasne zdefiniowanie niektórych pojęć.

– Podatnicy z zadowoleniem przyjmą podwyższenie progów dokumentacyjnych – komentuje Żurawicki nowe przepisy o poziomie obrotów obligujących do składania dokumentacji cen transferowych.

Określono je jako 2 mln zł i 10 mln zł, zależnie od rodzaju transakcji. Dziś wynoszą od 50 tys. euro (równowartość ok. 214 tys. zł) do 500 tys. euro (równowartość ok. 2,14 mln zł). W rezultacie przy mniejszych transakcjach z powiązanymi podmiotami wielu podatników nie będzie musiało sporządzać tej dokumentacji.

W projekcie oprócz ułatwień są też fragmenty wzmacniające pozycję fiskusa. Monika Palmowska zauważa, że pojawia się tam swoista klauzula obejścia prawa, pozwalająca podważyć transakcję, której niepowiązane podmioty by nie zawarły.

– Szczegółowe metody działania organów skarbowych mają się pojawić w rozporządzeniach wykonawczych, więc tym bardziej istotne jest, by projekty tych aktów zostały opublikowane jak najszybciej – postuluje ekspertka.

Jednak eksperci wytykają resortowi finansów, że w sprawach transakcji między podmiotami powiązanymi jest jeszcze pilniejsza sprawa do uregulowania. Chodzi o przepisy dotyczące uproszczonych procedur dla uzyskiwania porozumień cenowych APA.

– To paląca potrzeba, bo dotyczy ograniczeń kosztowych nałożonych przepisami obowiązującymi już od ponad pół roku – zauważa Arkadiusz Żurawicki.

Kiedy pojawią się regulacje o uproszczonych APA? Joanna Pietrasik odpowiada: wkrótce.

– Chcemy, by były porządnie przygotowane – zapewnia przedstawicielka MF i wyjaśnia, że przedłużenie prac wynikało z konieczności uwzględnienia w przepisach dodatkowych elementów zabezpieczających interesy Skarbu Państwa.

W ustawach o podatkach dochodowych pojawią się zupełnie nowe rozdziały, w których na nowo zostanie uregulowana tematyka cen transferowych. Tak zakłada projekt, o którym pisaliśmy już w „Rzeczpospolitej" z 17 lipca.

Czytaj także: Ceny transferowe: fiskus łaskawszy dla powiązanych spółek

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił