W przedstawionym przez resort finansów w 2003 roku programie naprawy finansów Rzeczypospolitej proponowano, by dla budynków mieszkalnych zastosować stawkę 0,1 proc., zaś dla nieruchomości wykorzystywanych do celów działalności gospodarczej odpowiednio wyższą stawkę sięgającą 2 proc.. Dziś jednak trudno przewidzieć, jakie stawki podatku katastralnego zaproponuje nam Ministerstwo Finansów.
Mieszkam w Podkowie Leśnej, odziedziczę po rodzicach dom i dużą działkę. Z niepokojem czekam na wprowadzenie podatku katastralnego. Boję się, że będę musiał sprzedać nieruchomość, bo nie będzie mnie stać na płacenie podatku.
Dominik Stojek - doradca podatkowy Deloitte:
– Wysokość podatku katastralnego ma być uzależniona od wartości posiadanej przez pana nieruchomości. A zatem, jeśli nieruchomość, którą pan odziedziczy, jest w dobrym stanie i znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji, nie jest wykluczone, że podatek katastralny, jaki przyjdzie panu zapłacić, będzie wyższy niż obecnie płacony podatek od nieruchomości. Proszę jednak pamiętać, że ustawodawca może zdecydować się na wprowadzenie ulg dla osób osiągających niższe dochody. Planuję położyć kilkaset mkw. kostki brukowej na większej części działki. Znajomy odwodzi mnie od tego, tłumacząc, że przez to wzrośnie wartość nieruchomości, co odbije się na wyższym podatku katastralnym. Twierdzi, że niektórzy Niemcy u siebie z tego powodu nawet zrywali kostkę. Kto będzie decydował o wysokości podatku?– Należy się spodziewać, że podczas dokonywania powszechnej wyceny nieruchomości na rezultat wyceny będzie mieć wpływ stan techniczny nieruchomości. Dlatego nieruchomość o wyższym standardzie będzie mieć wyższą wartość, co z kolei przełoży się na wysokość podatku katastralnego, którego podstawę opodatkowania – wedle dotychczasowych założeń – stanowić ma wartość nieruchomości. Z drugiej strony należy podchodzić do tej kwestii racjonalnie: podatek katastralny nie zostanie wprowadzony z pewnością przez kilka najbliższych lat, zatem można się zastanowić, czy warto przez ten czas brodzić w błocie po każdej ulewie, zamiast chodzić po wybrukowanym placu. Zastanawiam się nad kupnem ziemi pod dom. Wolę kupić w mieście, żona – na wsi. Jednym z jej argumentów jest to, że gdy wejdzie kataster, nie będziemy w stanie płacić podatku za nowy dom na działce w dobrej lokalizacji, a na wsi kupimy większą działkę, możemy postawić większy dom i podatek będzie mniejszy. Moim zdaniem gdy dodamy koszty benzyny na dojazdy do pracy w mieście, wyjdzie na to samo. Jak przewidzieć wysokość tego podatku? Teraz, czy mam 1000 mkw. w mieście, czy na peryferiach, stawka jest taka sama.Wysokość podatku katastralnego będzie uzależniona od wartości nieruchomości, którą zamierza pan kupić. Dobra lokalizacja z pewnością jest jednym z elementów wpływających na wartości nieruchomości, zatem z pewnością przełoży się na wysokość podstawy opodatkowania podatkiem katastralnym. Nie są jednak obecnie znane szczegóły dotyczące wysokości stawek. Mogą to być stawki sztywne, zapisane w ustawie, bądź takie, których wysokość będzie ustalać gmina, ale do wielkości limitu przewidzianego w ustawie, jak ma to miejsce obecnie przy podatku od nieruchomości.