Pracownik ma prawo do podwyżki za okres, w którym był zatrudniony, nawet jeśli w dniu przyznawania podwyżek już nie pracował. Art. 80 k.p. stanowi, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Jeżeli w okresie, za który wypłacono podwyżkę, pracownik wykonywał pracę, powinien ją otrzymać na takich samych zasadach jak inni pracownicy. Pominięcie go lub wypłacenie mu mniej niż pozostającym w dalszym ciągu w zatrudnieniu:

- jest niezgodne z art. 18[i]3c[/i] k.p., w myśl którego pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości, oraz

- narusza wynikającą z art. 11[sup]2[/sup] k.p. zasadę równego traktowania.

Potwierdził to stanowisko[b] Sąd Najwyższy w wyroku z 23 października 1996 r. (I PRN 94/96)[/b]. Stwierdził w nim, że pominięcie byłego pracownika przy przyznawaniu świadczenia będącego składnikiem wynagrodzenia za pracę w okresie, w którym był on zatrudniony, narusza zasady wynagradzania za pracę wykonaną (art. 80 k.p.), wynagradzania według ilości i jakości pracy (art. 78 k.p.) i równego traktowania pracowników (art. 11[sup]2[/sup] k.p.).

[i]Autor jest legislatorem w Kancelarii Senatu[/i]