Nie ma przepisu, który pozwoliłby stwierdzić, że inwestor nie zapewnił odpowiedniej liczby miejsc postojowych – uznały Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, a obecnie Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II OSK 879/12).
Plany budowy w Elblągu siedziby dla sądów rejonowego i okręgowego powstały w 2009 r. i wciąż są aktualne – informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
– Inwestycja jest konieczna, by poprawić warunki, w jakich pracują sądy – mówi Agnieszka Nowińska, dyrektor Sądu Okręgowego w Elblągu. – Trzy miejsca postojowe w podziemiu nie są przeznaczone dla prezesów sądów, lecz dla samochodów służb. W podziemiu ma się znaleźć infrastruktura techniczna i nie widzimy potrzeby zmiany tej funkcji.
Petenci nie zaparkują
Budowa parkingów podziemnych jest kosztowna. Przepisy budowlane nakazują więc inwestorom jedynie zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc parkingowych w nowo budowanych obiektach.
– Nie ma regulacji określających minimalną liczbę miejsc parkingowych. Nie ma także zaleceń, ile ma ich być w obiektach, a ile na terenie działek. Nie określają tego ani przepisy prawa budowlanego, ani rozporządzenie wykonawcze z 2002 r. – mówi Mariola Berdysz, dyrektor Fundacji Wszechnicy Budowlanej. – Może to być zdefiniowane jedynie w miejscowym planie zagospodarowania albo w warunkach zabudowy.