Które wydatki możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? W ustawie podatkowej znajdziesz tylko ogólną regułę, że chodzi o wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów (art. 22 ust. 1 updof) i listę wydatków za takie koszty nieuznawanych (art. 23 updof).
Zanim jakiś wydatek potraktujesz jako koszt najmu, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście został on poniesiony w ścisłym związku z najmem i czy przyczynił się do powstania przychodu z najmu, zabezpieczenia albo zachowania tego źródła przychodu.
Duże znaczenie dla ustalenia wysokości kosztów najmu ma treść zawartej umowy. Powinno z niej wynikać, jakie wydatki związane z wynajmowaną rzeczą ponosi właściciel, a jakie najemca. Jeśli przykładowo jako wynajmujący lokal zobowiążesz się do pokrycia kosztów centralnego ogrzewania, wywozu nieczystości, zakupu wyposażenia podnoszącego atrakcyjność tego lokalu (meble, sprzęt AGD, RTV), to wydatki te będą twoimi kosztami uzyskania przychodu. Z kolei jeśli z umowy będzie wynikać, że niektóre wydatki obciążające właściciela, np. podatek od nieruchomości czy koszty ubezpieczenia, będzie ponosił najemca, to tych obciążeń nie możesz zaliczyć do swoich kosztów.
Potwierdzają to wyjaśnienia Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer z 27 kwietnia 2007 r. (1439/df/i-789/07/AK).
Obowiązkiem wynajmującego jest wydanie rzeczy najemcy w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywanie jej w takim stanie przez cały czas trwania najmu. Wydatki na ten cel bez przeszkód zaliczysz do kosztów uzyskania przychodów. Będą to np. koszty remontów służących zachowaniu rzeczy w dotychczasowym stanie lub doprowadzeniu jej do stanu używalności. Trzeba je odróżnić od kosztów ulepszenia, które zwiększają wartość początkową rzeczy (nie są bezpośrednim kosztem uzyskania przychodu, a podlegają amortyzacji).