Sąd Najwyższy zdegradował oficera Sił Zbrojnych RP

Oficer Sił Zbrojnych RP został zdegradowany za przyjęcie korzyści majątkowej w związku z pełnioną funkcją publiczną w wojsku - informuje Prokuratura Krajowa.

Aktualizacja: 25.02.2020 09:33 Publikacja: 25.02.2020 08:21

Sąd Najwyższy zdegradował oficera Sił Zbrojnych RP

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska MS Magda Starowieyska

Prawomocny wyrok w tej sprawie zapadł 19 lutego przed Sądem Najwyższym, jako sądem II instancji.

Łagodny sąd

Pułkownikowi rezerwy Januszowi K. zarzucono popełnienie wielu przestępstw, m.in. przyjęcia korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją publiczną.  Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie, jako sąd I Instancji, uznał Janusza K. winnym popełnienia 12 przestępstw, w tym  przyjęcia łapówki oraz przekroczenia obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Sąd wymierzył oskarżonemu karę łączną 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres trzech lat próby. Orzekł także grzywnę w wymiarze 300 stawek dziennych w wysokości 100 zł za każdą stawkę dzienną. Nie orzekł natomiast degradacji, choć wnioskował o to oskarżyciel. Tym samym oskarżony, mimo uznania winy i skazania go przez sąd, Janusz K. nadal byłby pułkownikiem Wojska Polskiego.

Jak twierdzi Prokuratura Krajowa, sąd I Instancji ograniczył też wysokość przyjętych przez oskarżonego korzyści majątkowych do kwot netto. Przyjął bowiem, iż od pozornych umów, których celem było maskowanie przyjętych korzyści majątkowych, został odprowadzony podatek. Sąd nie obciążył również Janusza K. kosztami sądowymi, co uzasadnił tym, że skazany musi już opłacić orzeczony przepadek równowartości przedmiotów pochodzących z przestępstwa.

Honor oficera

Prokurator uznał wyrok sądu I instancji za niesłuszny. Jego zdaniem nie było podstaw do zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności. Kwestionował też brak orzeczenia o degradacji oskarżonego.

- Oskarżony w chwili dokonania przestępstwa był pułkownikiem, czyli starszym oficerem Sił Zbrojnych RP. Dopuszczając się szeregu przestępstw przeciwko mieniu utracił właściwości wymagane do bycia żołnierzem, godząc w szeroko rozumiany honor żołnierza polskiego - argumentował prokurator w apelacji.

Sąd Najwyższy całkowicie podzielił stanowisko i argumenty prokuratora. Uchylił orzeczenie o warunkowym zawieszaniu kary oraz orzekł o degradacji Janusza K. obejmującej utratę stopnia wojskowego i powrót do stopnia szeregowego. SN zasądził także od oskarżonego koszty sądowe, a także przyjął wyższą kwotę przyjętych korzyści majątkowych, niezasadnie obniżoną przez sąd I instancji. Tym samym zwiększył wysokość przepadku korzyści majątkowej.

Wyrok jest prawomocny.

Prawomocny wyrok w tej sprawie zapadł 19 lutego przed Sądem Najwyższym, jako sądem II instancji.

Łagodny sąd

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił