Aleksander Hall: Ja bym im tę wódkę w Magdalence darował
Pamiętam wyraz twarzy Jaruzelskiego, gdy składał przysięgę i był pytany przez marszałka Sejmu, czy przyjmuje wybór. Powiedział, że przyjmuje. Ale miałem wrażenie, że ma świadomość, iż przegrał partię, do której usiadł, dając zielone światło dla Okrągłego Stołu - mówi Aleksander Hall, uczestnik Okrągłego Stołu.
Dziś wiemy, że nie wszyscy uczestnicy Okrągłego Stołu po naszej stronie mieli krystaliczne biografie. Ale przedstawianie tych rozmów jako manipulacji i spisku agentów jest naprawdę aberracją. Wynikałoby z tego, że SB i jej agenci zniszczyli system, w którym im się świetnie żyło – mówi Aleksander Hall. Na zdjęciu jako minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego w rozmowie z Izabellą Cywińską, minister kultury, 6 listopada 1989 r.
Plus Minus: Czy wraca pan czasem myślami do tamtych czasów?
Oczywiście. Co więcej, dość dobrze pamiętam tamte wydarzenia.
Pozostało jeszcze 99% artykułu
Ostatnia szansa na dostęp do NYT w rocznej subskrypcji RP.PL!
Skorzystaj z ostatnich kodów dostępu do The New York Times w ramach dowolnej rocznej subskrypcji i ciesz się dwoma dostępami do najbardziej zaufanych źródeł informacji z kraju i świata.
Promocja dotyczy rocznej subskrypcji pakietu RP.PL, PRO.RP.PL oraz e-Prenumeraty „Rzeczpospolita" w pakiecie z The New York Times na 12 miesięcy.