Eliza Olczyk

Eliza Olczyk

Dziennikarka

Andrzej Rzepliński: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest kuriozalny

Prof. Andrzej Rzepliński, były prezes TK: PiS jest zafascynowane putinowską koncepcją „suwerennej demokracji". Sędziowie niezależni w tym systemie są tylko tolerowanym elementem. Oporni, dociekliwi w badaniu niekonstytucyjnych działań rządzących, są nękani.

Janusz Krasoń: Polityczny Big Brother pogrążył lewicę

Janusz Krasoń, były poseł SLD: Dzisiaj komisja śledcza ds. afery Rywina nie zrobiłaby na nikim wrażenia, bo od tego czasu było sporo takich spraw, a wiele innych taśm ujrzało światło dzienne. Wtedy jednak wielogodzinne transmisje z przesłuchań to było reality show.

Krzysztof Rak: Niemcy potrzebują Rosji, by być mocarstwem

Dr Krzysztof Rak, historyk: Niemcy są pragmatyczni do bólu. Ich interesy są stałe, a elity – w odróżnieniu od naszych elit – świetnie je rozumieją. Dlatego nic istotnego w najbliższym czasie w polityce niemieckiej się nie zmieni, jeżeli chodzi o relacje z Polską.

Jarosław Flis: Polska polityka - albo władza, albo zaistnienie

Prof. Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego: Radykałowie są napędem do zmian, ale potrzebny jest też hamulec. Pożytkiem nie jest radykalizm, tylko to, żeby ktoś inny z obawy przed nim chciał ruszyć ważną sprawę z miejsca. Bo radykałowie żywią się błędami polityków głównego nurtu.

Sławomir Broniarz: Nie krzywdźmy uczniów polityką

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego: Jeżeli wprowadzimy do szkoły politykę, partyjność, ręczne sterowanie, to zrobimy krzywdę dzieciom.

Prof. Biskup: Tym razem PiS ma szczęście do opozycji

PiS ma szczęście, mając niepozbieraną opozycję z deficytem myślenia strategicznego. Jednak kilkanaście lat temu to partia Kaczyńskiego swoją nieudolnością pomagała PO - mówi politolog, prof. Bartłomiej Biskup.

Robert Gwiazdowski: Na ludzi padł blady strach, że rząd ich oszukuje

Robert Gwiazdowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha: Wśród najbogatszych Polaków z listy „Forbesa" nie znajduję takich, którzy płaciliby podatki w Polsce. Progresja podatkowa ich nie sięga. Progresja uderza w średniaków.

Andrzej Rozenek: Taki rzecznik jak Urban to skarb

Uwierzyliśmy, że choć jesteśmy po tamtej stronie – nielubianej i opluwanej – mamy swoją siłę polityczną - mówi Andrzej Rozenek, poseł Lewicy.

Bartosz Marczuk. Dla państwa dzieci są wyłącznie zyskiem

Mieliśmy pandemię i jest chyba oczywiste, że w czasie pandemii nie rodzą się dzieci. Czynienie z tego zarzutu rządowi jest groteskowe - mówi Bartosz Marczuk, ekspert polityki rodzinnej, wiceprezes PFR.

Wiesław Szczepański. Ogórek to był mój największy błąd

PiS przyciągnęło do siebie świadczeniami socjalnymi i różnymi obietnicami.A dla ludzi nie liczy się polityka, tylko to, ile mają w kieszeni - mówi Wiesław Szczepański, wiceminister infrastruktury w rządzie Leszka Millera.