Eliza Olczyk

Eliza Olczyk

Dziennikarka

Piotr Marciniak: Czas PiS i PO już się skończył

W krajach postkomunistycznych powstał system państwowo-oligarchiczny, w których państwo obsługuje interesy grup oligarchicznych, zrasta się z nimi. Skrajnym przykładem tego zrośnięcia się jest Rosja. Ale na Węgrzech czy w Polsce na miniskalę także prym wiodą elity, które dzierżą jednocześnie władzę ekonomiczną i polityczną - mówi Piotr Marciniak, politolog, dyplomata, były działacz Unii Pracy.

Marek Belka: Walka z inflacją musi boleć

Prawica polska ma to do siebie, że jest bardziej socjalistyczna, w najgorszym znaczeniu tego słowa, niż polska lewica. Stara się za wszelką cenę, nawet jeżeli jest to bezsensowne, nie dopuszczać do spadku tempa wzrostu gospodarczego - mówi Marek Belka, europoseł, były premier i prezes NBP.

Marek Siwiec: Wybór Zełenskiego na prezydenta to światowy fenomen

Był czas, kiedy Władimir Putin jeździł do Kijowa i oddawał hołd założycielowi Rusi Kijowskiej Włodzimierzowi. I był pełen respektu wobec tej historii, którą nazywał wspólną. A później się okazało, że nie wystarczy, by historia była wspólna, bo to ma być jego historia. I wtedy zaczęły się problemy - mówi Marek Siwiec, szef BBN u prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Kowal: Trzeba było pozwolić, żeby Rosja się rozpadła

Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej, były wiceminister spraw zagranicznych: Moskwa Putina ma nas za wroga tak czy owak. Za złe relacje z Polską przez całe dekady odpowiedzialność ponosi Kreml, a nie Polacy. Do wielu polityków dalej na Zachodzie docierało to znacznie wolniej niż do polskich elit politycznych.

Witold Waszczykowski: Chcieliśmy przeczekać Putina, a Rosja chciała przeczekać PiS

Aleksander Łukaszenko proponował Donaldowi Tuskowi przystąpienie do porozumienia mińskiego gwarantującego zawieszenie broni w Ukrainie. Odbył z nim osobistą rozmowę na ten temat. Tusk to odrzucił. Uznał, że skoro Niemcy z Francuzami biorą w tym udział, to on nie musi - mówi Witold Waszczykowski, europoseł PiS.

Rafał Chwedoruk: Co Polska może ofiarować Ukrainie? Prawie nic

Inne państwa regionu w większości starają się unikać roli awangardy. A my chętnie się na to piszemy, tyle że nic z tego dla nas nie wynika, z wyjątkiem sympatii, uścisków rąk itd - mówi dr hab. Rafał Chwedoruk, politolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Rosjanie w półzakłamaniu

Nie powinniśmy żałować własnych pieniędzy, tylko dusić Rosję gospodarczo poprzez jej izolację handlową, zamykanie granic, wycofywanie biznesów, jak najszybsze odchodzenie od rosyjskich surowców, zwłaszcza ropy - mówi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wiceszefowa MSZ w latach 2012-2014.

Jan Rulewski: Europa musi pomóc Ukrainie

Przekonywaliśmy inne narody do wolności, zatem powinniśmy być odpowiedzialni do końca. Łatwo jest namawiać ludzi, żeby poszli na barykady, ale potem trzeba realnie ich wspierać - mówi Jan Rulewski, były działacz Solidarności i senator PO.

Janusz Onyszkiewicz: PiS powinien dokonać rewizji polityki zagranicznej

Ukraińskie społeczeństwo nie poddało się zabiegom politycznym i socjotechnicznym Kremla, które miały wywołać tak wielki ferment, że wprowadzenie wojsk rosyjskich miało zostać potraktowane jako element stabilizacyjny, a nie stać się siłą okupacyjną. Dlatego trzeba się było uciec do starych metod, czyli armat - mówi Janusz Onyszkiewicz, minister obrony narodowej w rządach Hanny Suchockiej i Jerzego Buzka.

Radosław Sikorski: Ukraińcy walczą o to, czego my nie szanujemy

Jak mawiał prezydent Lech Kaczyński, Europa nie składa się z samych Polsk. My byliśmy przez 400 lat w tym samym państwie z Ukrainą, nasza perspektywa zatem jest inna. To, że Zachód jest mniej zaangażowany, mniej wie i mniej mu zależy – to jest normalna rzecz - mówi Radosław Sikorski, eurodeputowany PO, były marszałek Sejmu, szef MON i MSZ.