00:15
22.02.2023

Koniec wtorkowej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą, a także relację z kolejnego dnia wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce zapraszamy w środę od wczesnego poranka.

00:11
22.02.2023

Zełenski: Rosyjskie ostrzały miast nie mają celu militarnego

Rosyjskie ostrzały ukraińskich miast „nie mają i nie mogą mieć żadnego celu militarnego” - ocenił w wieczornym przemówieniu Wołodymyr Zełenski. Według niego takie działania najeźdźców „są prawdziwym przesłaniem Rosji dla świata”. Nazwał Rosję państwem terrorystycznym, które próbuje zwrócić na siebie uwagę „strzelając rakietami w ulice miast, budynki mieszkalne, szkoły, apteki i szpitale, kościoły, przystanki autobusowe, rynki, elektrownie”. - Nasza armia, nasz wywiad, nasza Służba Bezpieczeństwa i inne siły ukraińskie znajdą i zniszczą tych, którzy dokonują tych brutalnych ataków na Chersoń, na inne nasze miasta i regiony - zapowiedział.

23:57
21.02.2023

W kwietniu Włochy zorganizują konferencję na temat odbudowy Ukrainy

Włochy pracują nad organizacją konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy, która ma się odbyć w kwietniu - oświadczyła w Kijowie premier Włoch Giorgia Meloni na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Szefowa rządu dodała, że ​​Włochy chcą odgrywać znaczącą rolę w procesie odbudowy Ukrainy. - Mamy znaczące doświadczenie w wielu strategicznych obszarach, takich jak infrastruktura, transport, energia, rolnictwo i żywność - zapewniała.

23:39
21.02.2023

Putin ogłosił zawieszenie udziału Rosji w START. Chiny do ożywienia traktatu wzywają USA

Chiny uważają, że Stany Zjednoczone i Rosja powinny prowadzić dialog w sprawie rozbrojenia jądrowego, ale to Waszyngton powinien podjąć odpowiedzialne kroki w celu rozwiązania dwustronnych problemów w tej sprawie - powiedział we wtorek ambasador Chin przy ONZ Zhang Jun.

- Nadal uważamy, że w tej ważnej sprawie zainteresowane strony powinny negocjować ze sobą w celu znalezienia rozwiązania – powiedział dziennikarzom Zhang. - Stany Zjednoczone jako pierwsze wycofały się z tych instrumentów i to Stany Zjednoczone powinny podjąć realne, odpowiedzialne działania, aby te instrumenty zadziałały - dodał.

23:15
21.02.2023

Na Morzu Czarnym nie ma rosyjskich okrętów z rakietami

Zła pogoda nie pozwala na przebywanie na Morzu Czarnym dużej liczby rosyjskich okrętów. Obecnie na służbie nie ma okrętów, które dysponowałyby rakietami zdolnymi do rażenia celów naziemnych na Ukrainie, „ale warto zachować czujność, gdyż mogą pojawić się tam w ciągu 2-3 godzin” - poinformowało Dowództwo Operacyjne „Południe”.

22:48
21.02.2023

Alarm powietrzny we wschodniej Ukrainie odwołany

Po ok. pół godziny alert powietrzny we wschodnich regionach Ukrainy został odwołany. Nadal obowiązuje on jedynie w obwodzie ługańskim i na Krymie.

22:35
21.02.2023

Doniesienia o eksplozjach w Chersoniu i Mariupolu

Lokalne kanały na Telegramie donoszą o wybuchach, słyszanych i obserwowanych w Chersoniu oraz w kontrolowanym przez najeźdźców Mariupolu. Nie ma potwierdzenia tych informacji z oficjalnych źródeł.

22:15
21.02.2023

Alarm powietrzny we wschodniej Ukrainie

W sześciu obwodach - donieckim, charkowskim, połtawskim, dniepropietrowskim, zaporoskim i części kirowohradzkiego - ogłoszony został alert powietrzny. Stale obowiązuje on w obwodzie ługańskim i na Krymie.

22:07
21.02.2023

Szef MSZ Litwy wyśmiał Putina. „Rosję biją Ukraińcy, a nie NATO”

„NATO nie jest w stanie wojny z Rosją. NATO nawet nie rozpoczęło specjalnej operacji wojskowej przeciwko Rosji. Rosję biją Ukraińcy, a nie NATO. To staje się krępujące dla niektórych ludzi i to widać” - napisał na Twitterze Gabrielius Landsbergis, minister spraw zagranicznych Litwy, komentując wtorkowe wystąpienie Władimira Putina.

21:39
21.02.2023

Sondaż: Prawie wszyscy Ukraińcy ufają armii

W rok od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zaufanie Ukraińców do Sił Zbrojnych wzrosło z 65 do 97 proc., a do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - z 36 do 90 proc. - wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię „Rating”.

21:11
21.02.2023

Szmyhal: Ukrainie w tym roku potrzeba kolejnych 17 mld dolarów

W tym roku Ukraina potrzebuje kolejnych 17 miliardów dolarów na szybką odbudowę infrastruktury energetycznej, krytycznej i mieszkaniowej oraz ożywienie gospodarki - powiedział po posiedzeniu rządu premier Ukrainy Denys Szmyhal. Przypomniał, że Japonia zapowiedziała już pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 5,5 mld dolarów na odbudowę infrastruktury, a rząd norweski - wieloletni program wsparcia na kwotę 7,5 mld euro, z którego środki mają wesprzeć m.in. gospodarkę. - Takie kroki solidarności pokazują nowe strategiczne podejście do wspierania Ukrainy. Cała ta zagraniczna pomoc i wsparcie przełoży się na silniejszą i stabilniejszą Ukrainę – dodał szef ukraińskiego rządu.

20:44
21.02.2023

Michael McCaul: Możemy już teraz zacząć szkolenie ukraińskich pilotów na F-16

Republikański przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, powiedział, że administracja Joe Bidena i Rada Bezpieczeństwa Narodowego wciąż są podzielone co do tego, „jak szybko i jaką broń” wysłać Ukrainie, która chce pocisków ATACMS i samolotów F-16.

Czytaj więcej

Ważny polityk republikanów o F-16 dla Ukrainy: W Waszyngtonie zmienia się dynamika
20:16
21.02.2023

Resort Ławrowa odgraża się USA

Prowadzenie interesów ze Stanami Zjednoczonymi i ogólnie z Zachodem w normalny sposób nie jest już możliwe, zarówno co do zasady, jak i w dziedzinie kontroli zbrojeń - oświadczyło w reakcji na wtorkowe wystąpienie Putina rosyjskie MSZ.

Czytaj więcej

MSZ Rosji: Nie ma powrotu do „business as usual” z USA
19:48
21.02.2023

Zełenski podziękował Bidenowi za przemówienie w Warszawie

- Kijów się dumnie trzyma i wysoko niesie głowę - mówił w czasie przemówienia w Warszawie Joe Biden. Do słów tych nawiązał w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski, dziękując za wystąpienie prezydentowi USA. „Wszyscy stoimy zjednoczeni i odważni – Ukraina, USA i cała nasza koalicja zwycięstwa” - napisał prezydent Ukrainy.

„Dziękuję prezydentowi USA i całej Ameryce za ich przywództwo w jednoczeniu świata w obronie wolności i za ich fundamentalną pomoc dla Ukrainy. Razem zmierzamy do wspólnego zwycięstwa i musimy je zapewnić już w tym roku” - dodał Zełenski.

19:20
21.02.2023

Premier Mołdawii: Rosyjski plan destabilizacji? Jesteśmy gotowi na różne scenariusze

Premier Mołdawii Dorin Recean zareagował na słowa Wołodymyra Zełenskiego, który stwierdził między innymi, że Rosja chce przejąć kontrolę nad lotniskiem w Kiszyniowie. - Nasze instytucje są przygotowane na takie wyzwania. Mamy solidne doświadczenie, wzmocniliśmy nasz potencjał i jesteśmy gotowi na różne scenariusze, których celem jest bezpieczeństwo Republiki Mołdawii - powiedział.

Czytaj więcej

Premier Mołdawii: Rosja chce zająć lotnisko w Kiszyniowie? Jesteśmy przygotowani
18:51
21.02.2023

Kułeba: Nie ma sporu między Zachodem a Południem ws. pomocy dla Ukrainy

- Obraz, zgodnie z którym Zachód stoi obok Ukrainy, a reszta świata nie, nie jest poprawny - powiedział w Brukseli Dmytro Kułeba, szef ukraińskiej dyplomacji. Na konferencji prasowej po spotkaniu z Jensem Stoltenbegiem i Josepem Borellem zwrócił uwagę, że w dyskusji na temat Ukrainy „nie chodzi o zasoby, nie chodzi o gospodarkę, nie chodzi o pomoc techniczną czy humanitarną”. - W tym przypadku mówimy o podstawach stabilności politycznej i bezpieczeństwa - mówił, zwracając uwagę, że „cała ta sytuacja (wokół rosyjskiej agresji – red.) nie dotyczy Ukrainy, tylko chodzi również o zasady, które chronią każdego”. - Jeśli nie będziemy w stanie ochronić tych zasad na Ukrainie, to i inni będą zagrożeni - mówił.

18:21
21.02.2023

Zełenski dziękuje Dudzie. „Razem bronimy wolności i razem zwyciężymy!”

Prezydent Ukrainy podziękował Andrzejowi Dudzie za jego słowa, które poprzedziły przemówienie Joe Bidena. „Nie ma wolności bez solidarności, tak jak nie ma wolnej Europy bez wolnej Ukrainy. Razem bronimy wolności i razem zwyciężymy! Ukraina, Polska i wszyscy, którzy cenią sobie światowy porządek oparty na zasadach” - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

18:13
21.02.2023

Były dowódca Wojsk Lądowych: To koniec Putina

- Putin jest bezradny, bo na użycie broni nuklearnej nie pozwolą mu przecież Chiny i Indie. Nie ma już więc żadnych argumentów - powiedział gen. Waldemar Skrzypczak, komentując wtorkowe przemówienie rosyjskiego przywódcy.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: Król jest nagi. Putin stoi nad przepaścią
17:43
21.02.2023

Biden: Byłem w Kijowie i mogę powiedzieć - po roku - że Kijów jest silny

Prezydent USA rozpoczął swoje przemówienie w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Czytaj więcej

Relacja na żywo: Prezydent USA Joe Biden z wizytą w Polsce
17:13
21.02.2023

Stoltenberg: Decyzja Putina ws. New START demontuje architekturę kontroli zbrojeń

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wspólnej konferencji prasowej z Dmytro Kułebą i Josepem Borrellem powiedział, że "wraz z dzisiejszą decyzją Putina w sprawie New START, cała architektura kontroli zbrojeń została zdemontowana”. - W ciągu ostatnich lat Rosja naruszyła i odeszła od kluczowych porozumień dotyczących kontroli zbrojeń. Więcej broni jądrowej i mniej kontroli zbrojeń czyni świat bardziej niebezpiecznym - zaznaczył.

16:45
21.02.2023

Putin dziękował, armia rosyjska uderzyła w Chersoń. Sześć ofiar

Podczas gdy Władimir Putin, przemawiając przed Zgromadzeniem Federalnym dziękował mieszkańcom okupowanych terytoriów, armia rosyjska ostrzeliwała centrum Chersonia. Zginęło co najmniej sześć osób, kilkanaście zostało rannych.

16:23
21.02.2023

Premier Włoch: Słowa Putina to propaganda. Liczyłam na krok do przodu

W głębi serca miałam nadzieję na jakieś inne słowa, na krok do przodu. To była propaganda - powiedziała premier Włoch Giorgia Meloni w wywiadzie udzielonym dziennikowi „La Stampa”, który odbył się niedługo po tym, jak prezydent Władimir Putin wygłosił ostrzeżenie dla Zachodu w sprawie Ukrainy.

Czytaj więcej

Meloni o Putinie: W głębi serca liczyłam na inne słowa. To propaganda
16:00
21.02.2023

Wawrzyk: Polska bardzo podobnie do USA postrzega kwestię prowadzenia polityki wobec Rosji

- Natomiast z drugiej strony Niemcy i Francuzi raczej dystansują się od tego rodzaju podejścia, które jest wspólne zarówno dla Polski jak i Stanów Zjednoczonych - przekonuje Piotr Wawrzyk, wiceszef MSZ.

Czytaj więcej

Wiceszef MSZ: Niemcy i Francja patrzą z zazdrością na wizytę Bidena? Sami w tej roli się postawili
15:32
21.02.2023

Ukraińcy wybrali znaczek pocztowy 2022 roku. Z „russkim korablem”

Ukraińcy wybrali najlepszy znaczek pocztowy 2022 roku. Został nim znaczek upamiętniający obronę Wyspy Węży z ukraińskim żołnierzem, pokazującym środkowy palec w kierunku rosyjskiego okrętu wojennego. Głosowało na niego prawie 200 tys. uczestników plebiscytu, z 638 tys. głosujących ogółem.

Ukrposzta

15:03
21.02.2023

Prigożyn mówi o zdradzie Szojgu i Gierasimowa

Założyciel grupy Wagnera uważa, że rosyjskie dowództwo celowo działa na szkodę najemników, którzy walczą na Ukrainie.

Czytaj więcej

Prigożyn oskarża rosyjskie dowództwo wojskowe i Szojgu o zdradę
14:53
21.02.2023

Belgia rozpoczyna szkolenie ukraińskich wojskowych w zakresie obsługi podwodnych dronów  

Ministerstwo Obrony Królestwa Belgii szkoli ukraińskich wojskowych w zakresie obsługi podwodnych dronów, które wkrótce zostaną dostarczone Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Grupa ukraińskich żołnierzy przybyła do Belgii na początku lutego, by wziąć udział w ćwiczeniach w ramach misji wsparcia wojskowego Unii Europejskiej dla Ukrainy.

14:24
21.02.2023

USA o decyzji Putina o zerwaniu traktatu atomowego: Niefortunna i nieodpowiedzialna

- Decyzja Rosji o zawieszeniu traktatu o strategicznych broniach ofensywnych (START) z Waszyngtonem jest "głęboko niefortunna i nieodpowiedzialna", ale USA pozostają gotowe do dyskusji na ten temat - powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken.

14:17
21.02.2023

Wojskowi oskarżeni o zestrzelenie MH17 uhonorowani przez Putina

Dekret Putina został opublikowany na oficjalnej stronie portalu informacji prawnej Federacji Rosyjskiej. 

Czytaj więcej

Władimir Putin uhonorował brygadę oskarżoną o zestrzelenie MH17
14:03
21.02.2023

Francuski koncern pozywa Gazprom 

Koncern Engie zażądała odszkodowania od Gazprom Export za niedostarczenie gazu, pomimo obowiązującego kontraktu. Zeszłej jesieni Gazprom wstrzymał dostawy, tłumacząc to brakiem zapłaty w rublach. 

Czytaj więcej

Kolejny pozew przeciwko Gazpromowi. Francuzi pozywają za zerwanie umowy
13:59
21.02.2023

Słowo przegranego: Putin wygłosił orędzie  

Główną zagadką wystąpienia rosyjskiego prezydenta przed połączonymi izbami parlamentu było, jak odpowie na wizytę Joe Bidena w Kijowie – pisze Andrzej Łomanowski.

Czytaj więcej

Słowo przegranego: Putin wygłosił orędzie
13:57
21.02.2023

Sześciu cywilów zginęło, a 12 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału Chersonia

Ukraińska armia informuje, że ataku dokonano w czasie wystąpienia Władimira Putina.

13:25
21.02.2023

Sekretarz generalny NATO żałuje decyzji Rosji o zawieszeniu udziału w traktacie START

Podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą i szefem polityki zagranicznej UE Josepem Borrellem, która odbyła się krótko po tym, jak prezydent Władimir Putin wygłosił ostrzeżenie dla Zachodu w sprawie Ukrainy, Stoltenberg powiedział, że Rosja jest agresorem.

- To prezydent Putin rozpoczął tę imperialną wojnę o podbój. Putin dał dziś jasno do zrozumienia, że przygotowuje się do większej wojny ... Putin nie może wygrać ... Byłoby to niebezpieczne dla naszego własnego bezpieczeństwa i całego świata - powiedział Jens Stoltenberg.

- Ubolewam nad decyzją Rosji o zawieszeniu udziału w programie Start - dodał.

13:25
21.02.2023

Ukraińska grupa Kowalska odbuduje z Holendrami Ukrainę 

Na 750 mld dolarów Ukraińcy szacują straty w budownictwie wyrządzone przez Rosjan. I już teraz są gotowi do odbudowy kraju, gdzie tylko jest to możliwe.

Czytaj więcej

Kowalska z holenderskimi pieniędzmi odbudowuje Ukrainę
13:23
21.02.2023

Szef ukraińskiej kolei przeprosił pasażerów za poniedziałkowe utrudnienia

Wyjaśnił, że w związku z wizytą Joe Bidena w Kijowie spadł współczynnik punktualności. W poniedziałek 90 proc. pociągów na Ukrainie przyjechało zgodnie z rozkładem jazdy.

Czytaj więcej

Szef ukraińskiej kolei przeprasza za spadek punktualności do 90 proc. z powodu przejazdu Bidena
13:12
21.02.2023

Chrabota: Słuchacze przerywali Putinowi brawami. Ale czy cała Rosja? Tu można mieć wątpliwości

„Podczas gdy po warszawskim przemówieniu Bidena spodziewamy się ważnych komunikatów dla świata, wygłoszone w Moskwie orędzie Putina było kierowane wyłącznie do Rosjan. Świat dowiedział się z niego tylko jednego; Rosja zawiesza swój udział w podpisanym w 1991 roku w Moskwie traktacie START, czyli międzynarodowej umowie o redukcji zbrojeń strategicznych” – pisze Bogusław Chrabota.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Krasomówstwo Putina
13:05
21.02.2023

Prezydent Joe Biden udał się na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Nasza relacja z wizyty amerykańskiego prezydenta w Warszawie:

Czytaj więcej

Relacja na żywo: Prezydent USA Joe Biden z wizytą w Polsce
12:52
21.02.2023

Awaria rosyjskich mediów państwowych. Atak hakerów?

Jak informuje agencja Reutera, podczas wtorkowego przemówienia Władimira Putina strona internetowa Wszechrosyjskiego Państwowego Przedsiębiorstwa Telewizyjnego i Radiowego (VGTRK) uległa awarii, co sprawiło, że w wielu miejscach nie było do niej dostępu.

Czytaj więcej

Awaria rosyjskiej telewizji państwowej. Powodem atak ukraińskich hakerów?
12:48
21.02.2023

Nowe karabiny dla rosyjskich snajperów

„Kałasznikow” rozpoczął masową produkcję karabinu snajperskiego Czukawin (SHF). Jest kompatybilny z magazynkami od karabinu snajperskiego Dragunow, który ma zastąpić.

Czytaj więcej

Rosyjscy snajperzy dostaną nowe karabiny
12:46
21.02.2023

Girkin o wystąpieniu Putina: Bla, bla, bla. Nie ma sensu słuchać dalej

Były oficer rosyjskich służb specjalnych i były lider donieckich bojowników Igor Girkin krytycznie skomentował dzisiejsze przemówienie Władimira Putina.

Czytaj więcej

Girkin skrytykował przemówienie Putina. Prezydent Rosji przemilczał porażki na froncie
12:27
21.02.2023

Podsumowanie wystąpienia Putina

Kluczowe punkty niemal dwugodzinnego wystąpienia prezydenta Rosji:

- Rosja zawiesiła udział w traktacie z USA o broni jądrowej, który miał na celu ograniczenie jej rozprzestrzeniania się

- Zachód "ukarał się" sankcjami na Rosję i załamał własne sektory energetyczne

- Putin obwinił wojnę na Ukrainie o to, że Zachód wypuścił "dżina z butelki", rozpoczynając konflikty na całym świecie.

- Putin chwalił się stabilnością rosyjskiej gospodarki pomimo sankcji, w tym, że inflacja jest o połowę niższa niż na Zachodzie

- Powstanie specjalny fundusz dla nieopłacanych rosyjskich żołnierzy i ich rodzin

- Prezydent wezwał oligarchów wydających pieniądze na Zachodzie do inwestowania w Rosji.

12:18
21.02.2023

Putin obiecuje rodakom: armat zamiast masła nie będzie

Objęta sankcjami i przygnieciona wywołaną przez kremlowski reżim wojną rosyjska gospodarka będzie kwitła, a ludzie otrzymają nowe szanse rozwoju i wzrostu dobrobytu. W odróżnieniu od zbrodniarza Stalina, zbrodniarz Putin nie chce jednak pozbawiać Rosjan towarów konsumpcyjnych kosztem rozpędzenia produkcji zbrojeniowej. Obiecuje ludziom złote góry.

Czytaj więcej

Gospodarcze iluzje Putina. Armat zamiast masła nie będzie
12:16
21.02.2023

Putin zawiesza udział Rosji w traktacie o kontroli zbrojeń

- W NATO nie ma tylko jednego mocarstwa jądrowego, USA, Wielka Brytania i Francja również mają arsenały jądrowe. Są one coraz lepsze, rozwijają się. Są one skierowane także przeciwko nam, są skierowane także przeciwko Rosji - mówił Putin.

Czytaj więcej

Rosja zawiesza swój udział w traktacie o kontroli zbrojeń jądrowych
12:00
21.02.2023

Rosja obchodzi sankcje. Korzysta z pomocy zagranicznych firm

Choć zbliża się pierwsza rocznica wojny, zachodni sprzęt IT i elektronika są dostępne w moskiewskich sklepach. Sankcje są dziurawe jak sito.

Czytaj więcej

Routery i smartfony zamiast lokomotyw. Tak Rosja obchodzi sankcje
11:57
21.02.2023

Putin: Jesteśmy pewni swojej siły. Prawda jest z nami

Putin zakończył swoje przemówienie chwaląc ludzi, którzy przekazali datki na wsparcie bojowników na froncie i uchodźców.

- Rosja odpowie na wszelkie wyzwania. Ponieważ wszyscy jesteśmy jednym krajem. Jesteśmy jednym wielkim zjednoczonym narodem. Jesteśmy pewni swojej siły. Prawda jest z nami. Dziękuję - zakończył Putin.

11:52
21.02.2023

Koniec wystąpienia prezydenta Rosji

- Drodzy koledzy, drodzy obywatele Rosji, dzisiaj przechodzimy bardzo trudną drogę, a wszystkie trudności pokonujemy wspólnie. Nie może być inaczej, bo stoimy na straży przykładu naszych przodków, i to jest przekazywane z pokolenia na pokolenie, poświęcenie dla naszej jedności, dla naszej ojczyzny - mówił.

- Ta jedność była demonstrowana od pierwszych dni specjalnej operacji wojskowej. Setki ochotników przyjechały, aby walczyć o prawdę, o sprawiedliwość dla interesów ludzi w Donbasie. A teraz, ramię w ramię mamy bojowników wszystkich rodzajów, ze wszystkich części Azji. Ich modlitwy są w różnych językach, ale wszyscy walczą o prawdę, o ojczyznę - kontynuował.

AFP

11:50
21.02.2023

Putin: Zachód jest cyniczny albo głupi ze swoim podejściem do kontroli zbrojeń i Rosji

Powiedział, że relacje między Rosją a USA pogorszyły się i "to była inicjatywa USA".

Dodał, że "krok po kroku zaczęli niszczyć system światowego bezpieczeństwa i kontroli zbrojeń".

11:45
21.02.2023

Putin zapowiada uczciwe wybory prezydenckie w przyszłym roku

- Wybory prezydenckie w 2024 roku odbędą się w ścisłej zgodności z prawem i z zachowaniem wszystkich demokratycznych procedur konstytucyjnych - zapowiedział.

AFP

11:43
21.02.2023

Putin wraca do kwestii międzynarodowych

Po skupieniu się na kwestiach wewnętrznych, prezydent Rosji ponownie mówi o polityce zagranicznej. Skarży się, że USA i NATO nie pozwalają na inspekcje broni jądrowej. Mówi, że broń jądrowa USA, Francji i Wielkiej Brytanii jest skierowana na Rosję. - Ostatnie oświadczenia ich przywódców to potwierdzają - powiedział.

- MON i Rosatom muszą zapewnić gotowość do testów broni jądrowej - mówił.

- Moskwa nie będzie pierwsza, ale nikt nie powinien mieć złudzeń, że globalny parytet może zostać zniszczony - dodał.

11:42
21.02.2023

Doradca szefa MSW Ukrainy krytykuje wystąpienie Putina

Prezydent Rosji chwalił rekordowe zbiory zbóż.

Bezczelny złodziej powiedział, że rosyjscy rolnicy zebrali w zeszłym roku "rekordowe zbiory". I nieśmiało przemilczał fakt, że było to ukradzione ukraińskie zboże, które zostało przetransportowane do Federacji Rosyjskiej pociągami towarowymi - napisał Anton Geraszczenko.

11:39
21.02.2023

Putin zapowiada reformę opieki zdrowotnej

- Głównym kryterium nie są liczby w raportach, ale wymierne zmiany w jakości opieki medycznej - powiedział.

11:32
21.02.2023

Premier Włoch przybyła do Kijowa

W planach jest spotkanie z prezydentem Zełenskim.

11:24
21.02.2023

Ukraina: Putin stracił kontakt z rzeczywistością

Ukraiński doradca prezydenta Mychajło Podolak mówi, że Putin " rezyduje w rzeczywistości, w której dialog na temat prawa międzynarodowego i sprawiedliwości nie jest możliwy."

Mówi, że pozycja rosyjskiego prezydenta jest "beznadziejna" i że "rosyjskie elity staną się rozdrażnione i zwątpią w jego możliwości".

11:22
21.02.2023

Putin przypomniał Piotra Stołypina

- Broniąc Rosji, musimy wszyscy zgodzić się na wysiłki, obowiązki i prawa, aby podtrzymać jedno historyczne najwyższe prawo - prawo Rosji do bycia silną - powiedział.

AFP

11:20
21.02.2023

Putin: Musimy zachować Rosję dla naszych potomków i przekazać ją dalej

- Weźmiemy z niej to, co najlepsze, ale będziemy polegać na własnym potencjale twórczym i wartościach - mówi Putin.

11:12
21.02.2023

Putin kontynuuje swoją część wystąpienia poświęconą gospodarce

Prezydent mówił o osobach, które wyjechały z kraju. - Każdy ma wybór. Niektórzy nadal będą dożywać swoich dni w ciepłym miejscu, ale czas uświadomić sobie, że dla Zachodu tacy ludzie to ludzie drugiej kategorii, z którymi można zrobić wszystko - powiedział.

- Jest inna możliwość. Być z ojczyzną i pracować dla rodaków - dodał. 

11:09
21.02.2023

Putin przemawia już ponad godzinę

Rosyjski prezydent stoi za niebiesko-białym podium, otoczony czterema flagami po obu stronach i przy różnych okazjach zwraca się do publiczności jako "drodzy towarzysze". 

Jego wypowiedzi spotykają się z oklaskami elity kraju, ale niektórzy członkowie wydają się być nieco senni. 

Wokół Zgromadzenia Federalnego można było dostrzec kilka symboli "Z", gdy mówił o wojnie, dziękował rosyjskiej publiczności za wsparcie i omawiał gospodarkę kraju. 

AFP

11:06
21.02.2023

Putin o nowym połączeniu gospodarczym

Rosyjski prezydent mówi o swoich nadziejach na nowe "połączenia gospodarcze" w celu rozwoju "korytarza Północ-Południe".

Jako potencjalnych partnerów w tym przedsięwzięciu wymienił Mongolię, Chiny i Bliski Wschód.

11:03
21.02.2023

Putin chwali się inflacją niższą niż na Zachodzie

Putin twierdzi, że rosyjskie banki krajowe są stabilne i Moskwa nie musi pożyczać dodatkowych pieniędzy z zagranicy.

Mówi, że inflacja w Rosji będzie wynosić 4 proc. - mniej niż na Zachodzie.

- Nie musimy prosić o pieniądze za granicą - mówi.

10:54
21.02.2023

Ambasador Ukrainy w Austrii komentuje wystąpienie Putina

"Putin ze swoim zwyczajowym zestawem zarzutów. Największy z nich: Zachód i Ukraina były gotowe do wojny z Rosją. Jakby nie było rosyjskiego ultimatum. Jakby Macron, Scholz i spółka nie spędzili 2021 roku na podróżach do Moskwy, błagając Rosję, by tego nie robiła. Co za kłamca" - napisał Ołeksander Szczerba.

10:51
21.02.2023

Putin o gospodarce Rosji: Nie powinniśmy powtarzać błędów przeszłości

Prezydent przekonuje, że Rosja "nie powinna powtarzać błędów przeszłości" i "nie powinna próbować niszczyć" własnej gospodarki.

Dodaje, że Rosja ma "wszystko", czego potrzebuje, aby bezpiecznie kontynuować i rozwijać kraj. 

PAP/EPA

10:48
21.02.2023

Putin chwali gospodarkę Rosji

Prezydent mówi budowie nowych mieszkań, rozwoju rolnictwa i eksporcie zboża.

- Rynek pracy nie zachwiał się, ale stał się bardziej komfortowy niż wcześniej. Przed pandemią bezrobocie wynosiło 4,7 procent, a teraz wynosi 3,7 procent, co jest historycznie niskim poziomem - mówi.

- Tak, musieliśmy reagować dosłownie na bieżąco. Decyzje były podejmowane tak szybko, jak to możliwe. Ogromną rolę odegrała prywatna inicjatywa i małe i średnie przedsiębiorstwa. Szczególnie chciałbym zauważyć, że uniknęliśmy nadmiernej regulacji - dodaje.

10:44
21.02.2023

Putin o sankcjach

- Sankcje są tylko środkiem, a celem jest, by nasi obywatele cierpieli. Kalkulacja ta się jednak  nie zmaterializowała - mówi Putin.

- Zachód ukarał się sam - dodaje.

PAP/EPA

10:41
21.02.2023

Putin o rozwoju militarnym Rosji

- Prace trwają i powinny być oparte na realnych doświadczeniach z pola walki - mówi prezydent Rosji.

- Oficerowie i sierżanci, którzy wykazali się nowoczesnym i stanowczym dowództwem, będą awansowani na nowe stanowiska na zasadzie pierwszeństwa i muszą być poszukiwani w życiu "cywilnym". Ojczyzna docenia ich wkład w obronę ojczyzny - dodaje.

10:39
21.02.2023

Putin zapowiada utworzenie specjalnego funduszu pomocy krewnym poległych na Ukrainie

- Każdy weteran, każda rodzina powinna mieć osobistego pracownika socjalnego, koordynatora, który będzie osobiście załatwiał sprawy - mówi.

- Służba w strefie specjalnej operacji wojskowej wiąże się z kolosalnym obciążeniem, codziennym ryzykiem - dodaje.

10:35
21.02.2023

Putin do mieszkańców "zaanektowanego" terytorium Ukrainy

- Chciałbym wyrazić szczególną wdzięczność obywatelom obwodów ługańskiego, donieckiego, chersońskiego i zaporoskiego. Sami określiliście swoją przyszłość. Dokonaliście wyboru mimo gróźb terroru nazistów. Obok was odbywały się działania wojenne, a wy dokonaliście wyboru, aby być razem z Rosją. Być razem ze swoją ojczyzną - powiedział.

10:32
21.02.2023

Putin dziękuje mieszkańcom Donbasu, Zaporoża i Chersonia

- Teraz znów jesteśmy razem, co oznacza, że jesteśmy jeszcze silniejsi. I zrobimy wszystko, by przywrócić na naszych ziemiach długo oczekiwany pokój. Nasi bohaterowie walczą o to, dla naszych przodków, dla przyszłości naszych dzieci i wnuków, dla zjednoczenia naszego narodu - powiedział Putin i zarządził minutę ciszy.

Uczestnicy spotkania wstali.

10:30
21.02.2023

Prezydent podziękował wszystkim Rosjanom za odwagę i determinację 

Zwrócił uwagę na siły bezpieczeństwa, ochotników i bojowników w Donbasie, a także przeprosił, że nie mógł wymienić ich wszystkich.

- Kiedy się przygotowywałem, napisałem długą listę wszystkich bohaterskich jednostek. Potem ją usunąłem - bałem się, że obrażę wszystkich, których nie mogę wymienić - powiedział.

10:28
21.02.2023

Putin mówi o pedofilii na Zachodzie

Prezydent Rosji stwierdził, nie podając żadnych dowodów, że na Zachodzie "nawet pedofilia jest ogłaszana jako rzecz normalna".

Mówi, że Zachód uznaje małżeństwa osób tej samej płci. Mówi, że "to jest w porządku. Oni są dorośli. Mają prawo żyć swoim życiem. W Rosji jesteśmy zawsze bardzo tolerancyjni w tej kwestii".

Ale, jak stwierdził, Pismo Święte mówi, że małżeństwo jest między mężczyzną i kobietą, a także przytacza doniesienia medialne, że kościół anglikański rozważał neutralne pod względem płci terminy dotyczące Boga.

Jest to bardzo znane pole dla przemówienia Putina. Oskarża on Zachód o próbę destabilizacji życia rodzinnego w Rosji.

10:27
21.02.2023

Putin: Pokonanie Rosji na polu walki jest niemożliwe, dlatego przeprowadzają oni coraz bardziej agresywne ataki informacyjne

- Kłamią nieustannie, nie przestają atakować naszej kultury, rosyjskiej cerkwi - mówi Putin.

10:26
21.02.2023

Putin: Zachód wykorzysta każdego - terrorystów, nazistów, "nawet samego diabła" - w celu walki z Rosją.

10:26
21.02.2023

Putin: Naród ukraiński był "zakładnikiem swoich zachodnich panów"

Putin twierdzi, że naród ukraiński stał się "zakładnikami swoich zachodnich mistrzów", którzy okupują ten kraj pod względem politycznym, gospodarczym i wojskowym. Mówi, że "reżim nie służy ich interesom narodowym. Służą interesom obcych mocarstw".

Mówi, że Zachód próbuje przekształcić lokalny konflikt w globalny i "zareagujemy w odpowiedni sposób. Mówimy o istnieniu naszego kraju".

10:18
21.02.2023

Putin wraca do czasów przed II wojną światową

- W latach 30. XX wieku Zachód praktycznie otworzył drogę do władzy nazistom w Niemczech, a dziś zrobił "antyrosyjską" Ukrainę. A wszystko w jednym celu - oderwania terytoriów od naszego kraju - stwierdził Putin.

- Nie ma nic nowego - powiedział.

10:18
21.02.2023

Putin: NATO omawiało wysyłanie broni jądrowej na Ukrainę przed inwazją

Zachodni przywódcy dyskutowali o dostarczeniu broni jądrowej na Ukrainę przed "specjalną operacją wojskową" Rosji - twierdzi Władimir Putin.

Twierdzi, że Zachód wysłał już na Ukrainę ciężki sprzęt wojskowy, samoloty i systemy obronne.

NATO tworzyły bazy wojskowe i laboratoria biologiczne na granicach Rosji - mówi.

10:16
21.02.2023

Putin: Oni rozpoczęli wojnę, a my użyliśmy siły, aby ją powstrzymać

Putin oskarża Ukrainę o rozpoczęcie wojny - po raz pierwszy określając konflikt jako wojnę, a nie "specjalną operację wojskową". 

10:15
21.02.2023

Putin o latach 2014-2015

- W latach 2014-2015 było wiele prób ataku na Donbas, ale wszyscy udawali, że nic się nie dzieje. Planiści byli jednoznaczni - następnym celem miało być uderzenie na Krym i Sewastopol - mówi Putin.

10:14
21.02.2023

Putin: Byliśmy otwarci na dialog

Władimir Putin powiedział, że Moskwa była otwarta na dialog z Zachodem i na równy system bezpieczeństwa, ale "otrzymywaliśmy nieuczciwe odpowiedzi" i konkretne działania w celu rozszerzenia NATO i rozmieszczenia nowych systemów antyrakietowych w Europie. Jego zdaniem "cała planeta jest usiana" bazami USA.

10:11
21.02.2023

Putin: Żołnierze pracują nad "zapewnieniem bezpieczeństwa" na "historycznych ziemiach" kraju.

10:09
21.02.2023

Putin: Moskwa zrobiła wszystko, by rozwiązać problem pokojowo, była cierpliwa. Ale za jej plecami przygotowywano inny scenariusz

10:02
21.02.2023

Za chwilę początek wystąpienia Władimira Putina

10:01
21.02.2023

Cimoszewicz o wizycie Bidena: Nie oczekuję niczego nadzwyczajnego w kategoriach militarnych korzyści dla Polski

Były premier Włodzimierz Cimoszewicz powiedział rozmowie z Polsat News, że wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce będzie miała również symboliczny charakter. - Nie oczekuję tutaj niczego nadzwyczajnego, w każdym razie nie w kategoriach materialnych czy militarnych korzyści dla Polski - stwierdził.

Czytaj więcej

Cimoszewicz o wizycie Bidena w Polsce: Nie oczekuję niczego nadzwyczajnego
09:47
21.02.2023

Minister spraw zagranicznych Chin mówi, że wojna na Ukrainie "wymyka się spod kontroli"

- Chiny są głęboko zaniepokojone ciągłą eskalacją konfliktu i możliwością wymknięcia się sytuacji spod kontroli - powiedział Qin Gang.

- Wzywamy zainteresowane kraje do natychmiastowego zaprzestania dolewania oliwy do ognia, obwiniania Chin i podsycania retoryki "dziś Ukraina, jutro Tajwan" - powiedział minister.

Czytaj więcej

MSZ Chin ostrzega przed "podsycaniem ognia" w sprawie konfliktu na Ukrainie
09:28
21.02.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 144 440 żołnierzy na Ukrainie  

Z danych przekazanych przez ukraińską armię wynika, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili 760 żołnierzy.

09:26
21.02.2023

Niemiecki producent broni mówi, że przeciwlotnicze Gepardy dotrą na Ukrainę do lipca

Największy niemiecki producent broni Rheinmetall ogłosił, że pierwsza partia amunicji do systemów przeciwlotniczych Gepard dotrze na Ukrainę do lipca.

Czytaj więcej

Niemcy zapowiadają, kiedy dostarczą Ukrainie Mardery i amunicję do Gepardów
08:47
21.02.2023

Oficjalne dane wskazują, że na Ukrainie zginęło prawie 7200 cywilów. Rzeczywista liczba ofiar może być ponad dwukrotnie większa

Brytyjski wywiad wojskowy w swoim wtorkowym raporcie skupia się na ofiarach wśród cywilów. Z danych Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka wynika, że odnotowało do tej pory 18 955 takich ofiar, z czego 7 199 osób zginęło, a 11 756 zostało rannych.

Jednak niezależne analizy sugerują, że prawdopodobnie zginęło ponad 16 tys. osób.

08:37
21.02.2023

Rosjanie przygotowali długoletni plan przejęcia kontroli nad Białorusią

Dokument, napisany dla administracji prezydenckiej Putina, przewiduje całkowite włączenie Białorusi do "państwa związkowego" z Rosją do 2030 roku.

Czytaj więcej

Kreml przygotował plan przejęcia Białorusi do 2030 roku
08:08
21.02.2023

Reznikow: Koalicja antykremlowska składa się już z 54 krajów

Koalicja antykremlowska obejmuje już 54 kraje, a międzynarodowi partnerzy Ukrainy są bardzo zdeterminowani, abyśmy wygrali - mówi ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

- Jeśli ktoś myśli, że istnieje syndrom zmęczenia Ukrainą, wojną, to tak nie jest. Nasi partnerzy są bardzo, bardzo, podkreślam, bardzo zdeterminowani. Są zaangażowani w nasze zwycięstwo. To jest zupełnie inny nastrój niż rok temu, kiedy dawano nam trzy dni na upadek stolicy i najwyżej trzy tygodnie na upadek całego kraju. Dzisiaj wszyscy wierzą w zwycięstwo Ukrainy, wszyscy chcą tego zwycięstwa. Teraz wszyscy rozumieją i widzą bardzo wyraźnie, że opanowanie i pokonanie tej rosyjskiej tzw. drugiej armii świata jest bardzo realne - dodał.

07:57
21.02.2023

Rada Europejska przedłuża sankcje wobec Rosji do 2024 r.

Rada Europejska przedłużyła do 2024 roku sankcje nałożone na Rosję po jej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę - wynika z decyzji opublikowanej na Eur-Lexie, oficjalnej stronie prawa Unii Europejskiej i innych publicznych dokumentów UE. 

Rada Europejska początkowo uderzyła w Rosję sankcjami 23 lutego 2022 roku w odpowiedzi na uznanie przez Rosję kontrolowanych przez rosyjskich agentów obszarów ukraińskich obwodów ługańskiego i donieckiego. Sankcje zostały przedłużone w październiku po ogłoszeniu przez Rosję aneksji czterech ukraińskich obwodów pod koniec września. 

07:56
21.02.2023

Wykluczenie sportowców z Białorusi i Rosji. Australia popiera sprzeciw

Władze Australii deklarują, że zgadzają się ze stanowiskiem 34 innych państw.

Czytaj więcej

Australia dołącza do sprzeciwu w sprawie sportowców z Rosji i Białorusi
07:31
21.02.2023

Białoruś zapowiada utworzenie ochotniczej obrony terytorialnej

Nowa jednostka ma liczyć około 100-150 tys. osób. 

Czytaj więcej

Białoruś utworzy ochotnicze siły zbrojne. Nowa jednostka ma liczyć ponad 100 tys. osób
07:16
21.02.2023

ISW: Ukraina ma potencjał, by przejąć inicjatywę. Wynik zależy od zachodnich dostaw

W ocenie analityków z ISW ukraińska armia może przeprowadzić w 2023 roku skuteczne ofensywy. Warunkiem jest terminowe otrzymywanie sprzętu z Zachodu.

Czytaj więcej

ISW: Ukraina ma potencjał, by odzyskać inicjatywę na froncie w 2023 roku
06:57
21.02.2023

"New York Times": Putin może ogłosić kolejną mobilizację

Czytaj więcej

Putin może zmobilizować kolejne setki tysięcy Rosjan
06:56
21.02.2023

Jak wyglądał powrót Bidena z Kijowa?

06:43
21.02.2023

35 000 odbiorców bez prądu w obwodzie charkowskim 

Trzydzieści pięć tysięcy odbiorców pozostaje bez prądu na wyzwolonych terenach obwodu charkowskiego - powiedział gubernator Ołeh Synehubow.

06:35
21.02.2023

The Guardian: Byli premierzy Johnson i Truss wzywają Rishiego Sunaka do wysłania odrzutowców na Ukrainę

Byli premierzy Wielkiej Brytanii Boris Johnson i Liz Truss wezwali Rishiego Sunaka do wysłania myśliwców na Ukrainę podczas debaty w Izbie Gmin. Truss powiedziała, że „nie może się doczekać, kiedy zobaczy myśliwce nad Ukrainą”.

06:22
21.02.2023

Reuters: Białoruś planuje utworzenie 100-150-tysięcznych ochotniczych sił zbrojnych

Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko powiedział 20 lutego, że zarządził utworzenie w kraju nowej ochotniczej obrony terytorialnej, aby każdy wiedział, jak „obchodzić się z bronią” i być gotowym do reagowania na akt agresji.

06:00
20.02.2023

Relacja z poniedziałkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 362

Czytaj więcej

Białoruś utworzy ochotnicze siły zbrojne. Nowa jednostka ma liczyć ponad 100 tys. osób

Czytaj więcej

Białoruś utworzy ochotnicze siły zbrojne. Nowa jednostka ma liczyć ponad 100 tys. osób