Sanepid nie mógł ukarać za złamanie kwarantanny bez konkretnej decyzji

Wymierzenie kary za złamanie kwarantanny może nastąpić tylko wtedy, gdy orzeczenie o jej obowiązku było na tyle precyzyjne, że określało w sposób wyraźny miejsce odosobnienia i czas.

Aktualizacja: 13.03.2021 16:37 Publikacja: 13.03.2021 00:01

Sanepid nie mógł ukarać za złamanie kwarantanny bez konkretnej decyzji

Foto: Adobe Stock

Niegasnąca pandemia oznacza, że obywatele muszą się liczyć z przedłużającymi się obostrzeniami, nakazami i zakazami. Skuteczność ich przestrzegania mają zapewnić kary przewidziane za ich złamanie. Jednak żeby obywatela ukarać, musi być podstawa, a w przypadku kwarantanny konkretne rozstrzygnięcie. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 15 lutego 2021 r.

Sprawa dotyczyła 5 tys. zł kary za złamanie nakazu kwarantanny. Sanepid sięgnął po nią na postawie notatki policyjnej. Wynikało z niej, że gdy funkcjonariusze udali się do przebywającego na kwarantannie, nikogo nie zastali. Na miejscu podjęli kilkakrotną próbę kontaktu telefonicznego. Kontrolowany jednak nie odbierał, nic nie dało też pukanie do drzwi domu. Urzędnicy podkreślili, że zgodnie z wpisem w systemie EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski) mężczyzna przekroczył granicę 27 marca 2020 r. i zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami od następnego dnia rozpoczął 14-dniową kwarantannę trwającą do 10 kwietnia 2020 r. Termin kwarantanny nie zmieniał się wraz z kolejnymi nowelizacjami rozporządzeń.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił