Stawka ryczałtowa za odpady nie uwzględnia czasu korzystania z nieruchomości w danym roku

Określana przez radę gminy ryczałtowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie jest związana z faktem powstawania odpadów, czy ich odbieraniem, a także z czasem wykorzystania nieruchomości, czy częstotliwością pobytów w domku letniskowym w danym roku kalendarzowym.

Publikacja: 28.08.2018 06:20

Stawka ryczałtowa za odpady nie uwzględnia czasu korzystania z nieruchomości w danym roku

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy (art. 3 ust. 1 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach; dalej: u.c.p.g.). W celu realizacji tych zadań gminy obejmują wszystkich właścicieli nieruchomości na terenie gminy systemem gospodarowania odpadami komunalnymi (art. 3 ust. 2 pkt 3 u.c.p.g.).

Czytaj także: Jak ustalić opłaty za gospodarowanie odpadami

W zakresie gospodarowania odpadami na właścicielach nieruchomości ciąży m.in. obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, a także pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi (art. 5 ust. 1 pkt 1 i 3b u.c.p.g.). Ponadto właściciele nieruchomości mają obowiązek złożyć do wójta (odpowiednio burmistrza lub prezydenta miasta) deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ponosić tę opłatę na rzecz gminy na terenie której położone są ich nieruchomości (art. 6m ust. 1 i art. 6h u.c.p.g.).

Stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz za pojemnik o konkretnej pojemności ustala rada gminy (art. 6k ust. 1 u.c.p.g.). Określając stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi rada gminy, bierze pod uwagę:

- liczbę mieszkańców zamieszkujących daną gminę;

- ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych;

- koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi;

- przypadki, w których właściciele nieruchomości wytwarzają odpady nieregularnie, w szczególności to, że na niektórych nieruchomościach odpady komunalne powstają sezonowo;

– art. 6k ust. 2 u.c.p.g.

W przypadku nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno - wypoczynkowe, wykorzystywanych jedynie przez część roku, rada gminy uchwala ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od domku letniskowego lub od innej nieruchomości (art. 6j ust. 3b u.c.p.g.). Ryczałtowa stawka opłaty jest ustalana jako iloczyn średniej ilości odpadów powstających na tych nieruchomościach na obszarze gminy, wyrażonej w liczbie pojemników oraz stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (art. 6j ust. 3c u.c.p.g.).

Obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje z mocy prawa. Wpływu na tę powinność nie ma fakt powstawania odpadów, a także czas wykorzystania nieruchomości w danym roku kalendarzowym. Zatem fakt znikomej częstotliwości pobytów w domku letniskowym i brak wytwarzania odpadów komunalnych nie wpływa na obowiązek uiszczenia tej opłaty. Stanowisko to potwierdził WSA w Olsztynie w wyroku z 19 kwietnia 2018 r. (sygn. akt I SA/Ol 113/18) w którym określił, że obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest oderwany od faktycznej ilości wytwarzanych odpadów. Ponadto WSA wskazał, że „podmiot władający nieruchomością zobowiązany jest samodzielnie obliczyć i zadeklarować wysokość należności z tego tytułu. Bez znaczenia dla tej kwoty pozostaje też czas wykorzystania nieruchomości w danym roku kalendarzowym".

podstawa prawna: art. 3 ust. 1, ust. 2 pkt 3, art. 4 ust. 2 pkt 1 lit. a, pkt 2 i 3, art. 5 ust. 1 pkt 1 i 3b, art. 6h, art. 6j ust. 3b i 3c, art. 6k ust. 1 i 2, art. 6m ust. 1 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. DzU z 2018, poz. 1454)

Uchwała dot. zasad utrzymania porządku na terenie gminy

Rada gminy określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące przede wszystkim:

- wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości obejmujących prowadzenie selektywnego zbierania i odbierania lub przyjmowania przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych lub zapewnienie przyjmowania w inny sposób co najmniej takich odpadów komunalnych jak: przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady zielone oraz odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne;

- rodzaju i minimalnej pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunków rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, przy uwzględnieniu średniej ilości odpadów komunalnych wytwarzanych w gospodarstwach domowych bądź w innych źródłach i liczby osób korzystających z tych pojemników;

- częstotliwości i sposobu pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego;

– art. 4 ust. 2 pkt 1 lit. a, pkt 2 i 3 u.c.p.g.

Utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy (art. 3 ust. 1 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach; dalej: u.c.p.g.). W celu realizacji tych zadań gminy obejmują wszystkich właścicieli nieruchomości na terenie gminy systemem gospodarowania odpadami komunalnymi (art. 3 ust. 2 pkt 3 u.c.p.g.).

Czytaj także: Jak ustalić opłaty za gospodarowanie odpadami

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP