Czy przedsiębiorca zapłaci wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z lokalu?

Gmina ma prawo domagać się od przedsiębiorcy wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z lokalu użytkowego, pod warunkiem, że jej roszczenie nie przedawniło się.

Publikacja: 03.11.2023 02:00

Czy przedsiębiorca zapłaci wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z lokalu?

Foto: Adobe Stock

- Gmina domaga się ode mnie kilku tysięcy złotych tytułem wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z lokalu handlowego, którego nie opuściłem z końcem umowy (umowa dzierżawy była zawarta do 31 grudnia 2021 r.). Zrobiłem to pół roku później - w połowie 2022 r. Czy gmina może domagać się ode mnie takiego wynagrodzenia?

Z podanego stanu faktycznego należy wnioskować, że roszczenie wysuwane przez gminę ma związek z tzw. bezumownym korzystaniem przez przedsiębiorcę z lokalu użytkowego. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, pomiędzy stronami istniała umowa dzierżawy, która wygasła z końcem 2021 r. Umowa dzierżawy jest typowym stosunkiem cywilnoprawnym mającym podstawy w przepisach Kodeksu cywilnego (k.c.). Na uwagę zasługuje m.in. art. 693 gdzie postanowiono, że przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków.

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?