Za jakie zobowiązania fundatora odpowiada fundacja rodzinna?

Jeśli fundator miał zobowiązania wobec wierzycieli przed ustanowieniem fundacji rodzinnej, to również fundacja będzie ponosiła odpowiedzialność majątkową wobec jego wierzycieli, ale do wysokości wniesionego przez fundatora majątku.

Publikacja: 13.10.2023 02:00

Za jakie zobowiązania fundatora odpowiada fundacja rodzinna?

Foto: Adobe Stock

Fundator, jako podmiot inicjujący powstanie fundacji rodzinnej, ma decydujący i kluczowy wpływ na jej strukturę organizacyjną, tj. postanowienia statutu, obsadzenie organów w postaci zarządu, rady nadzorczej oraz przyznanie wskazanym osobom fizycznym lub organizacjom pożytku publicznego (w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie), statusu beneficjenta fundacji rodzinnej i ewentualne uczestnictwo takiego beneficjenta w zgromadzeniu beneficjentów oraz na majątek jaki zostanie wniesiony w ramach aktu założycielskiego do tej fundacji. Osoba fundatora, którym w praktyce najczęściej będzie/będą nestorzy (założyciele) firmy rodzinnej jest inicjatorem powołania do życia fundacji rodzinnej, dzięki której budowany i rozwijany przed dekady majątek firmowy jak i prywatny, może być w sposób bezpieczny gromadzony i zarządzany przez kolejne pokolenia.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?