Firmy pod presją wzrostu kosztów energii. Produkty rolne staniały

W ubiegłym roku koszty ponoszone przez producentów żywności rosły przede wszystkim z powodu wysokich cen zbóż, nawozów, opakowań, ale też energii. W tym roku ceny energii są jeszcze większym problemem, a doszły podwyżki wynagrodzeń. Wiele wskazuje na to, że żywność nadal będzie drożała.

Publikacja: 12.01.2023 20:00

Firmy pod presją wzrostu kosztów energii. Produkty rolne staniały

Foto: Adobe Stock

Sytuacja, gdy cena kontraktów pszenicy podczas jednej sesji giełdowej potrafiła skoczyć nawet o kilkanaście procent, należy już do przeszłości. Co prawda ceny surowców rolnych nadal są na wyższym poziomie niż przed wybuchem wojny w Ukrainie, ale już się ustabilizowały. I jest to dobra wiadomość.

– W grudniu ubiegłego roku ceny żywności na światowych rynkach pozostawały w trendzie spadkowym. Poziom indeksu FAO był o 17 proc. niższy od marcowego szczytu osiągniętego po wybuchu wojny w Ukrainie. Co warto podkreślić, grudzień był drugim kolejnym miesiącem, gdy globalne notowania były niższe niż rok wcześniej – mówi Grzegorz Rykaczewski, analityk rynków rolnych w Banku Pekao SA.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP