Wypowiadalność umowy licencyjnej: ochrona twórcy czy wręcz przeciwnie?

W prawie autorskim strony umowy, zawartej np. na 15 lat, nie mogą mieć pewności, że nie wygaśnie ona przed upływem tego terminu.

Publikacja: 24.10.2023 02:00

Wypowiadalność umowy licencyjnej: ochrona twórcy czy wręcz przeciwnie?

Foto: Adobe Stock

Konstrukcji współczesnego europejskiego prawa autorskiego, a w związku z tym także polskiego, przyświeca dbałość o wysoki poziom ochrony twórców. Taki charakter mają w prawie polskim także przepisy przewidujące szczególny rygoryzm względem umów przenoszących prawa autorskie oraz umów licencyjnych. Generalnie przyjmuje się, że wady w redakcji umów co do zasady prowadzą do sytuacji korzystniejszej dla twórców (ale także ich następców prawnych). Dla przykładu można wskazać, opisywany już wcześniej przez mnie, wymóg wymienienia pól eksploatacji w umowie (którego uchybienie w zależności od interpretacji może prowadzić nawet do nieważności umowy), czy regulacje dotyczące wynagrodzenia, które jest należne twórcy nawet w sytuacji, w której umowa nie zawiera żadnych postanowień dotyczących tej kwestii.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił