fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspomnienia

Houston: Rozpoczęły się uroczystości żałobne George'a Floyda. "Zmienił na zawsze przyszłość Ameryki"

AFP
W kościele Foutain of Praise w Houston wystawiono trumnę z ciałem zamordowanego przez policję George'a Floyda. Ze względu na epidemię koronawirusa, w świątyni mężczyznę pożegnać może maksymalnie 500 żałobników.

Wszyscy, którzy w kościele Foutain of Praise żegnają George'a Floyda, zobowiązani są do zachowania dystansu oraz noszenia masek i rękawiczek ochronnych. Przed wejściem do świątyni sprawdzana jest temperatura.

Przez wejściem do kościoła ustawiła się kolejka, w której na krótko po rozpoczęciu uroczystości czeka kilkaset osób. Część żałobników przynosi wieńce. Czas oczekiwania wynosi około godziny.

Przed kościołem, w którym ma miejsce uroczystość, swoje przemówienie wygłosił gubernator Teksasu Greg Abbott. - Floyd zmienił na zawsze przyszłość Ameryki - podkreślił i dodał, że w jego stanie wprowadzone zostaną reformy prawne, które mają na celu walkę z rasizmem.

Trumna będzie wystawiona przez sześć godzin. Władze Houston uważają, że miejsce to odwiedzić może nawet dziesięć tysięcy osób. We wtorek odbędzie się pogrzeb, w którym uczestniczyć będą jedynie najbliżsi Floyda.

George Floyd wychował się w Houston. W tym mieście skończył także szkołę średnią.

Niemal w całych Stanach Zjednoczonych trwają gwałtowne zamieszki po zabiciu w Minneapolis czarnoskórego George'a Floyda, który został uduszony przez policjanta podczas interwencji.

Zdarzenie wywołało gwałtowne protesty, które przekształciły się w starcia z policją. Do protestujących dołączyli chuligani, podpalający samochody i budynki, rabujący sklepy.

W ponad 40 miastach w USA wprowadzono godzinę policyjną, w tym w Chicago, Los Angeles, Filadelfii, Atlancie i Miami.

Derek Chauvin, policjant, który dokonał zbrodni, został aresztowany. usłyszał zarzut morderstwa trzeciego stopnia. Protestujący domagają się zmiany kwalifikacji tego czynu na morderstwo pierwszego stopnia, za które grozi najwyższy wymiar kary.

Źródło: rp.pl, CNN, CBS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA