Zgody korporacyjne na zawarcie umowy

Zawieranie umów przez spółkę może oznaczać konieczność uzyskania odpowiednich zgód korporacyjnych. Kodeks spółek handlowych przewiduje różne skutki zawarcia umowy bez uzyskania konkretnej zgody – w tym m.in. odpowiedzialność zarządu, a nawet nieważność kontraktu.

Publikacja: 06.10.2023 02:00

Zgody korporacyjne na zawarcie umowy

Foto: Adobe Stock

Zgody korporacyjne stanowią jeden z podstawowych mechanizmów związanych z ładem korporacyjnym w spółkach prawa handlowego. Funkcją zgód korporacyjnych jest m.in. realizowanie przez radę nadzorczą, wspólników lub akcjonariuszy nadzoru nad dokonaniem czynności prawnych w imieniu i na rzecz spółki. Kontrola jest realizowana poprzez wskazanie szczególnych i doniosłych okoliczności nakazujących uzyskanie zgody innego organu spółki. Taka sytuacja może mieć przykładowo miejsce, gdy decyzja o dokonaniu czynności prawnej przez spółkę jest związana z ryzykiem biznesowym, możliwością pokrzywdzenia interesów wspólników czy akcjonariuszy lub gdy już sam charakter czynności ma istotny wpływ na funkcjonowanie spółki.

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?