fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Polska będzie negocjować ceny leków razem z sąsiadami

Fotolia
Wymianę informacji o instrumentach podziału ryzyka i cenach leków refundowanych między Polską, Litwą, Słowacją, Czechami i Węgrami zakłada projekt Fair and Affordable Prices (FaAP).

Kraje Grupy Wyszehradzkiej i Litwa mają dość dyktatu cen leków ze strony międzynarodowych korporacji. Zgodnie z memorandum podpisanym przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia Litwy Aurelijusa Verygę oraz przedstawicieli ambasad Czech, Słowacji i Węgier kraje te będą wspólnie negocjować ceny dla drogich terapii. Chcą w ten sposób zapewnić pacjentom szerszy dostęp do nowoczesnych leków. Firmom będzie bowiem trudniej zrezygnować z tak szerokiego rynku zbytu.

Jak podkreślał minister Veryga, przy okazji negocjacji przedstawiciele resortów słyszą, że otrzymują najniższą cenę spośród wszystkich państw europejskich. Ponieważ zarówno negocjacje, jak i ceny są tajemnicą, nie mogą jednak tego porównać.

Resort zdrowia tłumaczy, że inicjatywa ma zapewnić pacjentom uczciwą i przystępną cenę leków, akceptowalną zarówno dla systemów opieki zdrowotnej w poszczególnych krajach, jak i dla samych chorych.

O inicjatywie FaAP pisaliśmy już jesienią 2018 r., kiedy ówczesny wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową Marcin Czech zdradził nam, że wraz z resortami Litwy, Węgier i Słowacji przygotowuje się do negocjowania z międzynarodową firmą farmaceutyczną ceny nowoczesnego leku na raka.

Tłumaczył, że przedstawiciele ministerstw odbyli już dialog techniczny z producentem, a perspektywa większego rynku zbytu powinna skłonić go do znacznej obniżki ceny. Według byłego wiceministra producent był żywo zainteresowany rozmowami z członkami FaAP, bo zależy mu na refundacji w większej liczbie krajów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA