PiS jest pierwszą partią, która ogłosiła pełny skład swoich list wyborczych przed zaplanowanymi na 13 października wyborami.
Jeszcze przed ogłoszeniem list, a już po dymisji Marka Kuchcińskiego europoseł PiS Joachim Brudziński zapowiedział, że Kuchciński "podda się weryfikacji wyborców" i "będzie kandydował z listy Prawa i Sprawiedliwości w tych wyborach".
Uzasadniając decyzję o dymisji Marek Kuchciński podkreślił, że w sprawie lotów nie złamał sprawa. - Ponieważ jednak opinia publiczna negatywnie ocenia moje postępowanie, uznałem, że nie będę mógł dłużej pełnić tej funkcji - mówił Kuchciński. Z kolei Jarosław Kaczyński mówił, że "decyzja pana marszałka jest dowodem postawy, która jest związana z (...) hasłem 'słuchać Polaków, służyć Polsce'".
W związku z kontrowersjami wokół lotów Kuchcińskiego PiS zdecydował się przygotować specjalną ustawę, która będzie regulować kwestię lotów VIP. Po wejściu w życie ustawy loty najważniejszych osób w państwie rządowymi samolotami do domu, lub z członkami rodziny, którzy nie są członkami oficjalnych delegacji, mają być niemożliwe.
Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy "czy Marek Kuchciński powinien znaleźć się na listach wyborczych PiS-u?". Odpowiedzi "Nie" udzieliło 52,7 proc. ankietowanych, "Tak" - 19,7 proc. Zdania w tej sprawie nie ma 27,6 proc. respondentów.
- Przeciwko startowaniu Marka Kuchcińskiego jako kandydata w wyborach z list PiS są częściej osoby powyżej 50 lat (62%), badani o wykształceniu podstawowym/ gimnazjalnym (62%), ankietowani o dochodzie netto od 3001 do 5000 zł (65%) oraz respondenci z największych miast (64%) - komentuje wyniki sondażu Piotr Zimolzak z SW Research.
Według informacji Radia Zet, w lotach marszałkowi Kuchcińskiemu towarzyszyli najbliżsi "w różnym składzie" - albo żona, albo córka, albo synowie. Dwa z sześciu lotów marszałek odbył na pokładzie najnowszego rządowego samolotu Gulfstream G550.
Na informacje Radia Zet zareagowało Centrum Informacyjne Sejmu. "Każda ze zrealizowanych samolotem rządowym podróży drugiej osoby w państwie miała charakter służbowy" - oświadczyło.
Według CIS, kalendarz marszałka Sejmu "jest bardzo napięty", a Kuchciński "realizuje średnio ok. 30 spotkań służbowych w miesiącu, nie licząc obowiązków podstawowych związanych z funkcjonowaniem" Sejmu.
Zdaniem Centrum, podróże lotnicze realizowane przy pomocy samolotów rządowych są najbezpieczniejszym i najkorzystniejszym logistycznie sposobem na pogodzenie licznych obowiązków.
"Odnosząc się do dat wskazanych w dzisiejszych doniesieniach CIS podkreśla, że były to podróże realizowane zazwyczaj w bezpośredniej styczności kalendarzowej z posiedzeniami Sejmu, co nakładało na Kancelarię Sejmu dodatkowe zadania o charakterze logistycznym" - stwierdziło CIS.
Odnosząc się do informacji, że z marszałkiem Kuchcińskim podróżowali członkowie jego rodziny Centrum oświadczyło, że "obecność dodatkowych osób na pokładzie nie wpływa w żadnej mierze na koszt przelotu".
"Z możliwości towarzyszenia marszałkowi Sejmu w podróżach korzystają zresztą przede wszystkim reprezentanci Izby, pracownicy Kancelarii Sejmu oraz funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, co ułatwia sprawną realizację programu podróży, a zarazem nie ma nic wspólnego z korzyściami o charakterze osobistym" - podało CIS.
Informację o zwrocie kosztów i przekazaniu ich na cele charytatywne potwierdził dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka. Dodał, że zgodnie z umową Kancelarii Sejmu z PLL LOT "koszty przelotów poselskich są zryczałtowane na poziomie 572,40 zł i w ten sposób zostanie ustalona wysokość przelewu". Grzegrzółka przekazał, że marszałek Sejmu przekazał 15 tysięcy złotych na cele charytatywne w związku z 23 lotami w tej kadencji, w czasie których marszałkowi towarzyszyli członkowie rodziny.
Jednak na konferencji z 5 sierpnia sam Kuchciński przyznał, że zdarzył się przypadek, gdy jego żona - za zgodą dowódcy maszyny i jego przełożonego - wróciła rządowym samolotem do Warszawy. Samolot wracał do stolicy, po tym jak marszałek odbył lot do Rzeszowa. Marszałek zadeklarował, że przekaże 28 tys. złotych (na tyle wyceniono lot) na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych.
Kuchciński przeprosił też wszystkie osoby, które poczuły się urażone sprawą lotów członków jego rodziny rządowymi samolotami.
5 sierpnia wieczorem CIS opublikowało wykaz lotów marszałka Kuchcińskiego.
8 sierpnia Kuchciński ogłosił, że poda się do dymisji, którą złożył przed posiedzeniem Sejmu 9 sierpnia. Nowym marszałkiem Sejmu została Elżbieta Witek.