fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość

"Fakt": Posłowie PiS latali z Kuchcińskim. Jeden zabrał żonę

Fotorzepa/ Piotr Guzik
Podróże na trasie Warszawa-Rzeszów-Warszawa marszałek Sejmu Marek Kuchciński "oferował nie tylko swoim bliskim, ale także zaprzyjaźnionym posłom i członkom ich rodzin" - twierdzi środowy "Fakt". Oświadczenie ws. informacji dziennika wydał europoseł Zdzisław Krasnodębski.

„Wykaz krajowych podróży służbowych drogą powietrzną Marszałka Sejmu w czasie VIII kadencji" opublikowany w poniedziałek wieczorem przez Centrum Informacyjne Sejmu niczego nie wyjaśnił, jeśli chodzi o podróże Marka Kuchcińskiego. Andrzej Grzegrzółka, szef CIS, przed poniedziałkowym wystąpieniem marszałka Kuchcińskiego zapewnił, że na stronie internetowej zostaną opublikowane „kompletne szczegółowe informacje" o wszystkich lotach od 12 listopada 2015 r. do dziś. Zamiast zapowiadanych informacji poznaliśmy opracowany przez służby marszałka wykaz oficjalnych imprez, które w wielu punktach nawet nie zgadzają się z terminami jego wylotów, brakuje w nich imiennych list pasażerów (dowiadujemy się jedynie, ile osób leciało z marszałkiem na pokładzie), a część wykazanych lotów nie pokrywa się z listą, którą w Bazie Lotnictwa Transportowego w ubiegłym tygodniu pozyskali posłowie PO.

Dowiedz się więcej: Naciągane obowiązki Marka Kuchcińskiego

Na poniedziałkowej konferencji prasowej marszałek oświadczył, że "po dokładnej analizie wykonywanych lotów" okazało się, że bezpośrednio po jego jednym locie z Warszawy do Rzeszowa, z Rzeszowa do Warszawy rządowym samolotem poleciała jego żona. Zapewnił, że stało się tak "za zgodą dowódcy załogi oraz jego przełożonego". - Podkreślam, nie był to lot zamawiany specjalnie w tym celu, gdyż po tym, jak opuściłem pokład samolotu w Rzeszowie, samolot zgodnie z planem musiał wrócić do Warszawy. Lot ten nie posiadał także statusu HEAD - oświadczył Kuchciński. Jednak we wtorek TVN24 ujawnił, że nazwisko żony marszałka pojawia się w korekcie zapotrzebowania, którą wysłano dzień wcześniej.

Przeczytaj: Nowe dokumenty. Dodatkowy lot żony marszałka Marka Kuchcińskiego

Środowy "Fakt" informuje z kolei, że - jak napisano - "luksusowe podróże na trasie Warszawa-Rzeszów-Warszawa marszałek Sejmu Marek Kuchciński oferował nie tylko swoim bliskim, ale także zaprzyjaźnionym posłom i członkom ich rodzin". Gazeta dotarła do dokumentów, według których na pokładzie rządowego samolotu lecącego z Rzeszowa do Warszawy 2 czerwca br. znaleźli się europoseł Zdzisław Krasnodębski oraz jego żona. Z kolei 15 marca maszyną podróżowało oprócz marszałka także trójkę posłów - Krystynę Wróblewską, Bogdana Rzońcę oraz Stanisława Piotrowicza. Ten ostatni na pokład zabrał także żonę.

W oświadczeniu, które wysłał Krasnodębski do portalu Onet, europoseł stwierdza: "Członkowie mojej rodziny nigdy nie lecieli samolotem rządowym". ""2 czerwca byłem na konferencji w Przemyślu z okazji rocznicy wyborów czerwcowych 1989. Nie turystycznie i nie na uroczystości rodzinnej. Organizatorzy konferencji zapewnili mi transport, jak w przypadku innych konferencji, w których uczestniczę" - napisał. Onet zaznacza, że gdy dopytano Krasnodębskiego, czy to znaczy, że organizatorzy zapewnili mu transport państwowym samolotem, europoseł nie odpowiedział.

Według opublikowanego na stronie Sejmu wykazu krajowych podróży służbowych marszałka, drogą powietrzną Marszałka Sejmu w czasie VIII kadencji, celem podróży 1-2 czerwca na trasie z Warszawy do Rzeszowa i z powrotem były: 1 czerwca sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży, 2 czerwca konferencja w Przemyślu z okazji 30. rocznicy wolnych wyborów do Senatu, 3 czerwca Prezydium, Konwent, spotkanie dziennikarzami zagranicznymi przed IV Szczytem Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności, a 4 czerwca uroczystości rocznicowe w Warszawie oraz uhonorowanie sir Rogera Scrutona Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP.

Jako uzasadnienie lotu 15-18 marca 2019 na trasie Warszawa-Rzeszów-Warszawa widnieje: 15 marca - posiedzenie Sejmu i głosowania, spotkanie w Sejmie ws. realizacji filmu o M. Słabym,16 marca - spotkania robocze w Przemyślu, 19 marca - spotkania w Sejmie.

Źródło: rp.pl/ Fakt, onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA