Czy na samochody do oddania w najem obowiazuje pełne odliczenie VAT

Limitowanie kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodami nie ma zastosowania w przypadku, gdy są one wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej przedsiębiorcy.

Publikacja: 10.12.2018 05:20

Czy na samochody do oddania w najem obowiazuje pełne odliczenie VAT

Foto: 123RF

Spółka (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie wynajmu krótko i długoterminowego samochodów osobowych. Samochody przeznaczone do oddania w najem stanowią jej środki trwałe i są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej w tym zakresie. Zgodnie z wewnętrznym regulaminem, pracownicy nie są uprawnieni do korzystania z samochodu w czasie wolnym od pracy lub w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą (każdy podpisuje stosowne oświadczenie). Potwierdzeniem przeznaczenia samochodu są również umowy najmu pojazdów samochodowych, potwierdzające daty wydania i zwrotu pojazdów, czas trwania najmu, miejsca wydania i zwrotu pojazdów, przebieg i stan paliwa na moment wydania i zwrotu pojazdów. Po godzinach pracy lub po wykonaniu zadań związanych z działalnością gospodarczą spółki samochody są parkowane w miejscach do tego przeznaczonych lub w docelowych miejscach relokacji.

Poza okresem najmu pojazdy samochodowe mogą być wykorzystywane przez pracowników wyłącznie w celu relokacji pomiędzy oddziałami spółki, zakładami naprawczymi, klientami korzystającymi z usług najmu, stacjami paliw, stacjami diagnostycznymi i miejscami przeznaczonymi do parkowania. Czy spółka jest zobowiązana do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu celem skorzystania z pełnego (100-proc.) prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktur od wydatków związanych z tymi pojazdami samochodowymi (m.in. nabycie pojazdu, paliwa, usług naprawy itp.)? – pyta czytelniczka.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Podatnik ma prawo do odliczenia pod warunkiem spełnienia zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, (m.in. tego, że zakupy muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych), jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy o VAT. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (zob. art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT).

Czytaj też:

Kupując auto na wynajem, można odliczyć cały VAT

Wynajem samochodu z pełnym odliczeniem VAT

Ustawowe ograniczenie

Jak wynika z art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwota podatku naliczonego podlega limitowaniu i stanowi 50 proc. kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika.

Stosownie do art. 86a ust. 2 ustawy o VAT, do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza się wydatki dotyczące:

1) nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;

2) używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;

3) nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Tylko firmowe cele

Limitowanie kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodami nie ma zastosowania m.in. w przypadku, gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (zob. art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy o VAT). Pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób ich wykorzystywania, zwłaszcza określony w ustalonych przez podatnika zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (zob. art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).

Kiedy bez ewidencji

Warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika (zob. art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. c ustawy o VAT).

Użycie tu wyrazu „wyłącznie" wskazuje, że zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji nie obejmuje sytuacji, gdy pojazdy są wykorzystywane – choćby przejściowo – do innych celów (np. jazda próbna, użytek służbowy podatnika, itp.). W odniesieniu do pojazdu, który np. jest przeznaczony do oddania w odpłatne używanie na podstawie m.in. umowy najmu, ale jest wykorzystywany przez podatnika także do innych celów, nie może być zastosowane zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji. W sytuacji zatem, gdy podatnik przeznacza samochód także do innych celów, wykluczając przy tym, poprzez wprowadzenie w przedsiębiorstwie zasad jego używania, możliwość wykorzystywania tego pojazdu w celach prywatnych, ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku, jednak pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Nie można bowiem wtedy uznać, że pojazd jest przeznaczony wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.

Muszą być spełnione warunki

W świetle art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a i ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik ma prawo uznać, że podatek naliczony stanowi 100 proc. VAT (co równa się odliczeniu pełnego VAT) zawartego w fakturach dotyczących wydatków związanych z nabyciem pojazdów samochodowych oraz wydatków związanych z ich eksploatacją, gdy pojazdy te są wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Co do zasady w celu pełnego odliczenia muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki, tj.:

? sposób wykorzystania pojazdów przez podatnika, zwłaszcza w ustalonych przez niego zasadach ich używania, musi wykluczać ich użycie do celów prywatnych oraz

? wykluczenie użytku prywatnego musi zostać potwierdzone prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu.

W przypadku spółki, o której mowa w pytaniu, samochody osobowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej w zakresie najmu krótko- i długoterminowego. Regulacje wewnętrzne spółki wykluczają możliwość używania ich na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, w tym na cele prywatne. Potwierdzeniem przeznaczenia pojazdu są również umowy najmu pojazdów samochodowych potwierdzające daty wydania i zwrotu pojazdów, czasu trwania najmu, miejsca wydania i zwrotu pojazdów, przebiegu i stanu paliwa na moment wydania i zwrotu pojazdów. Parkowanie tych pojazdów może mieć miejsce jedynie w wyznaczonych miejscach oraz docelowych miejscach relokacji. Spełnione są zatem warunki z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, umożliwiające odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z tymi pojazdami.

Aby skorzystać z prawa do pełnego odliczenia VAT, co do zasady musi być prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu stosownie do art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Warunek prowadzenia tej ewidencji nie dotyczy jednak pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika (zob. art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. c ustawy o VAT). W przedmiotowej sprawie warunki są spełnione, gdyż przedmiotowe pojazdy są przeznaczone tylko i wyłącznie na wynajem (krótko- i długoterminowy), a spółka wprowadziła zasady zakazujące ich używania do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą oraz podjęła działania wykluczające możliwość użycia ich do celów prywatnych.

Bez dodatkowych obowiązków

Podsumowując należy przyjąć, że spółce przysługuje prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z tymi pojazdami bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, potwierdzającej ich wykorzystanie wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej, a także bez konieczności zgłaszania tych pojazdów do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26 (gdyż obowiązek składania informacji VAT-26 dotyczy pojazdów samochodowych, dla których należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu – zob. art. 86a ust. 12 ustawy o VAT).

Zaprezentowane stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie i interpretacjach fiskusa (wyrok NSA z 12 kwietnia 2017 r., I FSK 1521/15; interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 września 2018 r., 0114-KDIP4.4012. 386.2018. 1.BS; interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 czerwca 2018 r., 0112-KDIL1-1.4012.271.2018.1. RW).

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 i 2 oraz art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 2174 ze zm.)

>Pojazdy samochodowe w ustawie o VAT

Przez pojazdy samochodowe – stosownie do art. 2 pkt 34 ustawy o VAT – rozumie się pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

>NSA o przemieszczeniu pojazdu na życzenie klienta

Jak wskazał NSA w wyroku z 8 marca 2017 r. (I FSK 1516/15): „(...) Analizując treść art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. c ustawy o VAT należy uznać, że przeznaczenia samochodu zastępczego przekazanego przez skarżącą na mocy odpłatnej umowy najmu do używania innej osobie nie zniweczy okoliczność, że samochód ten będzie podstawiony w określone miejsce przez pracownika spółki. W istocie konieczne do skutecznego wykonania umowy najmu przemieszczenie samochodu będzie miało nierozerwalny związek z działalnością gospodarczą spółki obejmującą oddawanie samochodów w najem. Trudno bowiem przyjąć prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na oddaniu samochodów w odpłatne używanie, bez możliwości doprowadzenia samochodu do miejsca wskazanego przez najemcę, tym bardziej jeżeli zobowiązuje do tego zawarta umowa. Z tych przyczyn nie do zaakceptowania jest teza autora skargi kasacyjnej, że samochód zastępczy objęty umową najmu będzie wykorzystywany w innej niż najem działalności gospodarczej spółki, w sytuacji przemieszczenia samochodu na potrzeby zawartej umowy w miejsce wskazane przez najemcę.".

Spółka (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie wynajmu krótko i długoterminowego samochodów osobowych. Samochody przeznaczone do oddania w najem stanowią jej środki trwałe i są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej w tym zakresie. Zgodnie z wewnętrznym regulaminem, pracownicy nie są uprawnieni do korzystania z samochodu w czasie wolnym od pracy lub w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą (każdy podpisuje stosowne oświadczenie). Potwierdzeniem przeznaczenia samochodu są również umowy najmu pojazdów samochodowych, potwierdzające daty wydania i zwrotu pojazdów, czas trwania najmu, miejsca wydania i zwrotu pojazdów, przebieg i stan paliwa na moment wydania i zwrotu pojazdów. Po godzinach pracy lub po wykonaniu zadań związanych z działalnością gospodarczą spółki samochody są parkowane w miejscach do tego przeznaczonych lub w docelowych miejscach relokacji.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP