fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Kiedy można odliczyć VAT z wcześniejszych faktur

www.sxc.hu
Osoba, która złoży zgłoszenie VAT-R po terminie, może odliczyć VAT z wcześniejszych faktur, jeśli skoryguje VAT-R.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi rozstrzygnął w interpretacji kwestię odliczenia podatku od zakupów dokonanych przed zgłoszeniem.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą handlu artykułami do porządków i drobnych prac remontowych, takich jak pędzle, szczotki i wycieraczki. Działalność zarejestrował 19 marca 2015 r. Był przekonany, że dopełnił wszelkich formalności i od tego czasu działał jak podatnik VAT czynny, m.in. wystawiał i otrzymywał faktury oraz rozliczał podatek. Dopiero po kilku miesiącach uświadomił sobie, że zapomniał o zgłoszeniu VAT-R. Złożył je 1 czerwca.

Zapytał, czy pomimo spóźnienia ma prawo do odliczenia podatku z faktur dotyczących zakupu towarów, które wykorzystywał w prowadzonej działalności przed złożeniem VAT-R.

Dyrektor Izby podkreślił w interpretacji, że ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku od zakupów poczynionych przed rejestracją, jeżeli zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżących (lub przyszłych) czynności opodatkowanych. Ustawodawca narzucił jednak podatnikom obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny.

Dyrektor Izby uznał na tej podstawie, że przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w deklaracji VAT-7 za marzec i kwiecień 2015 r. Warunkiem jest jednak uprzednie skorygowanie terminu zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

numer interpretacji: IPTPP2/4512 -365/15-4/KK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA