Split payment a cesja wierzytelności: faktor nie musi odpowiadać za nierozliczony VAT

Spółka, na rzecz której następuje cesja wierzytelności, aby uwolnić się od solidarnej odpowiedzialności, może zapłacić za nie przy użyciu split payment. W takim przypadku musi jednak przekazać na rachunek VAT kontrahenta kwotę odpowiadającą kwocie podatku wykazanej na fakturze.

Publikacja: 15.10.2018 05:50

Split payment a cesja wierzytelności: faktor nie musi odpowiadać za nierozliczony VAT

Foto: 123RF

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 sierpnia 2018 r. (0113-KDIPT1-2.4012.368.2018.2.JSZ).

Czytaj także: Przy podzielonej płatności faktor odpowiada solidarnie

W ramach działalności gospodarczej spółka nabywa od kontrahentów na podstawie umów cesji oraz umów faktoringu nieprzedawnione wierzytelności udokumentowane fakturami VAT. Na podstawie zawieranych umów kontrahent spółki przenosi na jej rzecz wierzytelności za cenę stanowiącą określony procent wartości wierzytelności. Wynagrodzeniem za świadczoną usługę finansowania jest dyskonto lub prowizja.

Wątpliwość spółki dotyczyła ustalenia, czy może ona zapłacić za wierzytelności nabywane od kontrahenta, udokumentowane fakturami VAT, w ten sposób, że zapłata ceny za określoną wierzytelność nastąpi za pośrednictwem mechanizmu split payment. Spółka zapytała też, czy jeżeli zapłata za wierzytelność realizowana jest z wykorzystaniem split payment, to wyłącza to jej solidarną odpowiedzialność za VAT nierozliczony przez kontrahenta, wynikający z realizowanej przez niego dostawy towarów lub świadczenia usług. Spółka chciała także potwierdzić, że płacąc za wierzytelność może uiścić z wykorzystaniem split payment jedynie część kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto na rachunek rozliczeniowy kontrahenta oraz całość kwoty odpowiadającej kwocie VAT na rachunek VAT kontrahenta.

Organ interpretacyjny potwierdził prawidłowość stanowiska spółki. Wskazał, że podatnik, na rzecz którego nastąpi przelanie (cesja) wierzytelności z faktur wystawionych przez kontrahenta za dostawę towarów lub świadczenie usług, może zapłacić za nabywane wierzytelności, udokumentowane określonymi fakturami VAT, z wykorzystaniem split payment. Organ potwierdził również, że odpowiedzialność solidarna spółki za nierozliczony przez kontrahenta VAT zostanie wyłączona w przypadku dokonania przez spółkę przelewu w systemie podzielonej płatności na rachunek VAT kontrahenta. Warunkiem jest jednak, żeby na rachunek VAT została przekazana kwota odpowiadająca kwocie podatku wykazanej na fakturze. ?

Jacek Hawrysz Associate w dziale prawnopodatkowym PwC

Komentowana interpretacja porusza kilka problemów i wątpliwości interpretacyjnych bardzo istotnych z perspektywy branży faktoringowej. Wątpliwości wzbudzało w szczególności to, czy nabywając wierzytelności faktor może zastosować mechanizm podzielonej płatności, dokonując płatności na rzecz faktoranta.

Co ważne, w interpretacji organ potwierdził, że spółka, na rzecz której następuje cesja wierzytelności z faktur wystawionych przez kontrahenta, może zapłacić za nabywane od kontrahenta wierzytelności, udokumentowane określonymi fakturami VAT, używając mechanizmu split payment. Jak wskazano w interpretacji, skoro ustawodawca przewidział wprost możliwość płatności przez faktora na rachunek VAT faktoranta, to również dopuścił możliwość aby płatność faktora na rachunek VAT faktoranta następowała przed płatnością nabywcy towarów lub usług na rachunek VAT faktora. Istotnie, tylko przy takiej interpretacji przepisy ustawy o VAT w zakresie wyłączenia odpowiedzialności faktora za nierozliczony przez faktoranta (tj. dostawcę towarów lub usługodawcę) VAT, wynikający z danej dostawy czy świadczenia, realnie dopuszczają możliwość wyłączenia ewentualnej odpowiedzialności solidarnej faktora za nierozliczony VAT.

Organ interpretacyjny wskazał jednak, że w takiej sytuacji odpowiedzialność solidarna może być wyłączona pod warunkiem przekazania przez faktora na rachunek VAT kontrahenta kwoty odpowiadającej pełnej kwocie podatku wykazanej na fakturze, a nie przykładowo części podatku, która odpowiada cenie wykupu wierzytelności.

Ponadto w interpretacji potwierdzono także, że dobrowolność zastosowania split payment oznacza nie tylko, że może być on stosowany wybiórczo. Przepisy regulujące funkcjonowanie mechanizmu split payment dopuszczają bowiem także elastyczność w zakresie decyzji, jaka część kwot wykazanych na fakturze zostanie opłacona w systemie podzielonej płatności. Stąd, w myśl wydanej interpretacji, aby faktor „uwolnił się" od solidarnej odpowiedzialności, może zapłacić całość kwoty odpowiadającej kwocie VAT. Może jednak zapłacić jedynie część kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto na rachunek faktoranta.

Interpretacja, choć rozstrzyga pewne wątpliwości interpretacyjne, nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów praktycznych podatników operujących w podobnych schematach. Choć omawiane rozwiązanie odnosi się do problemu braku solidarnej odpowiedzialności faktora, to pozostaje pytanie dotyczące samej opłacalności korzystania z takiej formy działalności. Zastosowanie mechanizmu split payment w przedstawionym schemacie wiąże się z akumulacją i potencjalnym „zamrożeniem" części środków na rachunku VAT faktoranta.

Otwarta pozostaje więc dyskusja o potencjalnej nowelizacji przepisów, by uczynić je bardziej przyjaznymi dla branży faktoringowej. Taka nowelizacja mogłaby być jednak trudna do przeprowadzenia, gdyż wymagałaby dostosowania przepisów i wprowadzenia wyjątków dla określonego sektora działalności. ?

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 sierpnia 2018 r. (0113-KDIPT1-2.4012.368.2018.2.JSZ).

Czytaj także: Przy podzielonej płatności faktor odpowiada solidarnie

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP