fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak rozliczyć VAT po rozwiązaniu umowy leasingu

Leasing auta
Adobe Stock
W razie zakończenia przed terminem leasingu finansowego z winy korzystającego, finansujący ma prawo do korekty. Obniżona podstawa opodatkowania, obejmuje rzeczywiście należne mu świadczenie, po uwzględnieniu następstw danych okoliczności.

Leasing to jedna z popularniejszych umów w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Korzysta z niego prawie każda firma, która potrzebuje w swojej działalności samochodów, maszyn czy specjalistycznych linii produkcyjnych. Podatkowo sprawia jednak wiele problemów i to nie tylko w podatkach dochodowych, ale także w VAT. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 19 maja 2021 r. (I SA/Łd 265/21).

Wypadki chodzą po firmach

Sprawa dotyczyła firmy leasingowej. We wniosku o interpretację z lipca 2020 r. spółka wyjaśniła, że jest polskim rezydentem podatkowym i świadczy usługi m.in. w zakresie leasingu oraz udzielania pożyczek. Przedmiotem działalności jest w szczególności leasing finansowy (PKD 64.91.Z). Jako leasingodawca (finansujący) zawiera z klientami jako leasingobiorcami umowy leasingu, w rozumieniu art. 17a pkt 1 ustawy o CIT. Na ich podstawie oddaje im, na uzgodniony czas, do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków środki trwałe o...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA