Korekty faktury zaliczkowej przy niespełnieniu świadczenia

28 maja 2019 r. została zawarta umowa o świadczenie usług pomiędzy spółką a jej kontrahentem. Zgodnie z jej postanowieniami kontrahent miał zapłacić zaliczkę na poczet przyszłych usług. Dlatego 29 maja 2019 r. została wystawiona faktura zaliczkowa z terminem płatności 7 dni. 30 czerwca 2019 r. zawarto porozumienie o bezterminowym zawieszeniu wykonywania umowy. Kontrahent nie wpłacił zaliczki, a fakturę zaliczkową odesłał. Czy w związku z faktem, że nie doszło do zapłaty zaliczki, a także do realizacji usługi podatnik ma możliwość anulowania wystawionej faktury zaliczkowej?

Publikacja: 03.07.2019 02:00

Korekty faktury zaliczkowej przy niespełnieniu świadczenia

Foto: Adobe Stock

Ani przepisy ustawy o VAT, ani przepisy rozporządzeń wykonawczych, nie regulują kwestii anulowania wystawionych faktur.

Czytaj też:

Korekta bez faktycznego zwrotu zaliczki nie wpływa na odliczenie VAT

Korekty faktury zaliczkowej przy niespełnieniu świadczenia

W praktyce jednak – w drodze wyjątku – organy podatkowe za dopuszczalne przyjmują anulowanie takiej faktury. Anulowanie powinno dotyczyć wyłącznie tych dokumentów rozliczeniowych, które nie zostały wprowadzone przez podatnika do obrotu prawnego. Dotyczy ono tylko tych przypadków, gdy faktura dokumentuje czynność rzeczywiście niedokonaną. Ponadto anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności.

Tym samym podatnik powinien dołożyć należytej staranności przy dokumentowaniu zaistniałych zdarzeń gospodarczych.

W analizowanym przypadku przedmiotowa faktura zaliczkowa została wystawiona zgodnie z przepisami, tj. w terminie wynikającym z art. 106i ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT. Artykuł ten przewiduje, że faktury dokumentujące zaliczkę mogą być wystawione nie wcześniej niż 30. dnia przed jej otrzymaniem.

Skoro strony umowy uzgodniły obowiązek uiszczenia zaliczki i termin jej płatności, to należy przyjąć, że faktura wystawiona w terminie określonym przepisami jest prawidłowa i odnosi się do zdarzeń, które miały nastąpić w wyniku wykonania zawartej umowy.

Z tych względów faktura pomimo niedokonania płatności ze strony kontrahenta oraz jej odesłania do spółki nie może być przedmiotem tzw. anulowania. Natomiast kwestia dotycząca niewprowadzenia faktury do obrotu, jako kolejnej przesłanki uprawniającej do anulowania faktury, nie ma w tym przypadku znaczenia, gdyż jak wskazano wyżej nie można uznać tej faktury za wystawioną bezpodstawnie.

Stanowisko takie zaprezentował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 18 kwietnia 2019 r. (0114- KDIP1-1.4012.23.2019.3.KBR).

Jednak ze względu na fakt, że po wystawieniu tej faktury zostało zawarte 30 czerwca 2019 r. porozumienie o zawieszeniu wykonania umowy, to zachodzą przesłanki pozwalające na skorygowanie faktury zaliczkowej. Jeżeli faktura zaliczkowa w wyniku braku wpłaty zaliczki w związku z zawartym porozumieniem nie zostanie skorygowana, to jako wystawiona wcześniej niż 30 dni przed otrzymaniem zaliczki (tj. z naruszeniem art. 106i ust. 7 ustawy o VAT) będzie stanowić fakturę, o której mowa w art. 108 ust. 1 ustawy o VAT (por. interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 21 maja 2015 r., IPPP1/4512-222/15-2/AP oraz interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 kwietnia 2019 r., 0114-KDIP1-1.4012. 23.2019.3.KBR).

Nie wszystkie organy podatkowe podzielają takie stanowisko. W przypadku faktur zaliczkowych występuje bowiem pogląd przeciwny, zgodnie z którym, za prawidłową należy uznać fakturę zaliczkową wystawioną wcześniej niż 30 dnia przed faktycznym otrzymaniem zaliczki, w sytuacji gdy nabywca nie zapłaci jej w ciągu 30 dni od daty wystawienia faktury, przekraczając tym samym wymagalny według otrzymanej faktury lub umowy termin zapłaty (interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 12 lutego 2015 r., IBPP1/443-1095/14/MS).

Uwaga! W przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, na obowiązek jego zapłaty (art. 108 ust. 1 ustawy o VAT).

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna:ustawa z 11 marca 2004 r. o a od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 2174 ze zm.)

Ani przepisy ustawy o VAT, ani przepisy rozporządzeń wykonawczych, nie regulują kwestii anulowania wystawionych faktur.

Czytaj też:

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP