fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Są niewielkie zmiany redakcyjne w dostawach łańcuchowych

VAT dostawy łańcuchowe
VAT dostawy łańcuchowe
Adobe Stock
Mimo uchylenia od 1 stycznia przepisu art. 7 ust. 8 ustawy o VAT, nie zmieniły się zasady opodatkowania tzw. transakcjach łańcuchowych.

Do końca 2020 r. obowiązywał art. 7 ust. 8 ustawy o VAT, który regulował zasady opodatkowania towarów w przypadku tzw. dostaw łańcuchowych, tj. kiedy w transakcji uczestniczą co najmniej trzej podatnicy VAT, a dostawa tego samego towaru następuje w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy.

1 stycznia br. przepis ten został uchylony. Nie oznacza to jednak zmiany zasad opodatkowania tzw. dostaw łańcuchowych. W dalszym ciągu dostawę towaru trzeba rozliczyć u każdego z podmiotów (podatników) biorących udział w dostawie łańcuchowej. Jak wynika z uzasadnienia projektu nowelizacji ustawy o VAT, uchylenie art. 7 ust. 8 ustawy o VAT było spowodowane tym, że była to regulacja „nadwymiarowa" niemająca odpowiedniej podstawy w przepisach dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1 ze zm.). Uchylenie tego przepisu ma więc charakter p...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA