NSA: rada gminy to nie sąd pracy

Weryfikacja i ocena zasadności wypowiedzenia umowy o pracę nie należy do rady gminy, ale do właściwego sądu pracy, jeżeli powstaje spór dotyczący zasadności wypowiedzenia umowy o pracę – wskazał w wyroku Naczelny Sąd Administracyjny.

Publikacja: 18.07.2016 11:55

NSA: rada gminy to nie sąd pracy

Foto: 123RF

Art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, stanowi, że rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem, przy czym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu, to rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym. Celem tego przepisu jest zapewnienie radnemu swobodnego sprawowania mandatu, a nie zabezpieczenie go przed utratą pracy.

Niedawno sprawą dotyczącą tego przepisu zajmował się Naczelny Sąd Administracyjny.

Pewne stowarzyszenie zwróciło się do Rady Miejskiej w G. o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym K. Z. We wniosku wskazano, że w 2009 r. Stowarzyszenie przystąpiło do realizacji Programu O. i w tym celu zatrudniło dodatkowo sześć osób do obsługi beneficjentów. Program ten zakończony, co wiąże się z koniecznością redukcji zatrudnienia w biurze o sześć etatów. Do zwolnienia wytypowano osoby zatrudnione do obsługi Funduszu Małych Projektów i posiadające najkrótszy staż pracy, w tym radnego. Zapewniono, że przyczyną podjęcia decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę z radnym są wyłącznie okoliczności leżące po stronie pracodawcy, nie mające żadnego związku z funkcją radnego.

Rada Miejska w G. odmówiła, tłumacząc, iż jest co do zasady jest uprawniona do weryfikacji rozstrzygnięć pracodawcy nie tylko pod kątem związku pomiędzy przyczyną rozwiązania stosunku pracy i wykonywaniem mandatu radnego, ale również w zakresie poszanowania kryteriów i standardów obowiązujących w prawie pracy. Odnosząc się do przyczyny rozwiązania umowy o pracę z radnym, Rada Miejska stwierdziła, że rozwiązanie umowy o pracę z zastosowaniem - jako kryterium – stażu pracy, narusza podstawowe zasady prawa pracy.

Stowarzyszenie postanowiło odwołać się od uchwały rady. W skardze do sądu administracyjnego wskazało, iż odmowa była nieuzasadniona w sytuacji, gdy podstawą wypowiedzenia nie były zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu. Jak przy tym zaznaczono, ocena, czy w konkretnym przypadku istnieją podstawy do rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem będącym radnym, powinna należeć do właściwego sądu powszechnego - sądu pracy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał Stowarzyszeniu rację, i uchylił odmowną uchwałę. W uzasadnieniu podkreślono m.in., że rada gminy nie powinna ingerować w prawo pracodawcy do "rozstania" się z pracownikiem, gdy ma to uzasadnienie w obowiązującym porządku prawnym i nie jest związane z wykonywaniem przez radnego mandatu. Co więcej, motywy odmowy wyrażenia zgody muszą być zgodne z zasadami porządku prawnego, mieć oparcie w stanie faktycznym i być podporządkowane ochronie wartości, które są istotne i chronione przez porządek prawny demokratycznego państwa prawnego. - Brak uzasadnienia, wskazującego na motywy, jakimi kierowała się rada, uniemożliwia ocenę, czy wystąpiła sytuacja określona w art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym – zaznaczono w uzasadnieniu. W skardze kasacyjnej samorząd zakwestionował stanowisku WSA, że w uchwale nie wyjaśniono przyczyn odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym. Jak wyjaśniono, w uzasadnieniu uchwały rada z jednej strony powołała stanowisko judykatury, które jednoznacznie odrzuca wyłączność kryterium stażu pracy jako podstawy rozwiązania stosunku pracy, a z drugiej strony odniosła się do uzasadnienia żądania skarżącego powołującego staż pracy jako wyłączną przyczynę rozstrzygajacą o kwalifikacji radnego do zwolnienia.

Rozstrzygający spór Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż rada gminy w ogóle nie odniosła się w uzasadnieniu uchwały do wszystkich przyczyn zwolnienia, a w szczególności do tego, że środki finansowe Stowarzyszenia nie pozwalają na dalsze zatrudnianie osób zatrudnionych do obsługi programu. Tym samym nie można podzielić stanowiska rady, że pracodawca we wniosku podał jako jedyną przyczynę rozwiązania stosunku pracy staż pracy radnego. - Rada Gminy, odmawiając wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym w tej sprawie wkracza w istocie w kwestie, które nie powinny podlegać jej ocenie. Weryfikacja i ocena zasadności wypowiedzenia umowy o pracę, co do zasady, nie należy do rady gminy, ale do właściwego sądu pracy, jeżeli powstaje spór dotyczący zasadności wypowiedzenia umowy o pracę – wyjaśnił sąd.

W uzasadnieniu przypomniano, iż uchwała rady o wyrażeniu zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym nie rozstrzyga o tym, że radny ma być zwolniony, a jedynie usuwa przeszkodę rozwiązania stosunku pracy i pozwala na rozwiązanie stosunku pracy z radnym przez pracodawcę, do którego należy ocena przyczyn wypowiedzenia, a w razie rozwiązania stosunku pracy rozstrzyganie sporu będzie należało do właściwości sądu pracy.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 maja 2016 r. (sygn. akt II OSK 258/16)

Art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, stanowi, że rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem, przy czym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu, to rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym. Celem tego przepisu jest zapewnienie radnemu swobodnego sprawowania mandatu, a nie zabezpieczenie go przed utratą pracy.

Niedawno sprawą dotyczącą tego przepisu zajmował się Naczelny Sąd Administracyjny.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów