fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Od czego zależy prawo do trzynastej pensji

AdobeStock
Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy, warunkujących nabycie prawa do trzynastki, nie jest wymagane m.in. w razie rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę. Przepisy wymagają istnienia powiązania pomiędzy tymi dwoma zdarzeniami.

- Były podwładny jest zdania, że ma prawo do trzynastki mimo, że przepracował u swego pracodawcy w 2019 roku mniej niż 6 miesięcy, gdyż rozwiązanie jego stosunku pracy nastąpiło w związku z przejściem na emeryturę. Jego pracodawca rozumie jednak związek między rozwiązaniem stosunku pracy i przejściem na emeryturę w ten sposób, że rozwiązanie stosunku pracy musi nastąpić „z powodu" przejścia na emeryturę. Czy takie stanowisko jest słuszne?

Nie.

Zgodnie z art. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej ustawa o trzynastkach) pracownik nabywa prawo do trzynastki w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownik, który nie przepracował całego roku, nabywa prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, pod warunkiem, że ten okres wynosi co najmniej 6 miesięcy.

Czytaj także: Kiedy ma się prawo do trzynastej pensji

Przepracowanie ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA